Piyasalarda bugün…

Piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD’de teknoloji hisselerindeki sert kayıplar ve petrol fiyatlarının düşüşünü hızlandırmasının risk algısını olumuz etkilemesiyle negatif seyrediyor.

Pazartesi günü resmi tatil dolayısıyla kapalı olan New York borsası, dün haftaya teknoloji hisselerindeki satışların artarak devam etmesi sonucu sert düşüşle başladı. Dow Jones endeksi yüzde 2,25, S&P 500 endeksi yüzde 2,78 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,11 değer kaybetti. ABD piyasalarında özellikle teknoloji hisselerinde marttan beri devam eden yükseliş trendi ve hazirandan bu yana kırılan rekorların ardından geçen hafta başlayan kar satışlarının yeni haftada artarak devam etmesi, küresel ölçekte risk algısını olumsuz etkiledi.

ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın hisseleri yüzde 6’nın, Microsoft’un hisseleri yüzde 5’in, Facebook ve Amazon’un hisseleri de yüzde 4’ün üzerinde değer kaybederken, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hisseleri ise beklentilerin aksine S&P 500 Endeksi’ne girememesinin ardından yüzde 20’yi aşkın düşüş kaydetti.

Teknoloji hisselerindeki değer kayıplarının yanı sıra geçen hafta Saudi Aramco’nun ihracat fiyatlarında indirime gitme kararı ile başlayan petrol fiyatlarındaki düşüşün, ABD ile Çin arasında gerilimin artabileceği endişeleri ile ivme kazanması da piyasaları olumsuz etkiledi.

Brent petrolün varil fiyatı, dün yüzde 5,1 değer kaybederek 39,6 dolara kadar geriledikten sonra 40 doların hemen üzerinde dengelendi.

Avrupa borsalarında da dün satıcılı bir seyir izlendi. Avro Bölgesi’nde 2. çeyrek GSYH’nin yüzde 14,7 azalması sonrası Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,01, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,59 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,12 değer kaybetti.

Bugün Asya piyasalarında petrol ve değerli metallerin görece sakin bir seyretmesine karşın pay piyasalarında satıcılı bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,2 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 geriledi.

Çin’de açıklanan verilere göre, ağustosta yıllık enflasyon, beklentiler doğrultusunda yüzde 2,7’den yüzde 2,4’e geriledi.

Yurt içinde, dün güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, 1.100 puanın üzerini test etmesinin ardından Avrupa borsalarındaki satıcılı seyre paralel düşüşe geçti ve günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,66 azalışla 1.089,60 puandan tamamladı. Dün 7,4849’dan kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,4850 seviyesinden işlem görüyor.

Borsa yurt dışındaki gelişmelerin olumsuz etkisiyle güne yatay başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,02 azalışla 1.089,39 puandan başladı
Açılışta BIST 100 endeksi, 0,21 puan ve yüzde 0,02 değer kaybederek 1.089,39 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,18 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,11 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,85 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 0,77 ile turizm oldu.

Dün güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, 1.100 puanın üzerini test etmesinin ardından Avrupa Borsalarındaki satıcılı seyre paralel düşüşe geçti ve günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,66 azalışla 1.089,60 puandan tamamladı.

Analistler, dün ABD’de teknoloji hisselerindeki sert kayıplar ve petrol fiyatlarının düşüşünü hızlandırmasının küresel ölçekte risk algısını olumuz etkilediğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’nın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zarar gören dünya ekonomisinde bazı toparlanma işaretleri olduğunu kaydetmesinin ardından bugün petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında görece sakin bir seyir izlendiğini ifade eden analistler, veri takviminin zayıf olduğunu, Kovid-19 tedavisine ilişkin haber akışı ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirtti.

Analistler, teknoloji hisselerinin seyrinin bir süre daha küresel risk iştahı üzerinde belirleyici olabileceğini aktararak, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.120 seviyesinin direnç, 1.070 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Altın dolardaki yükseliş ve aşı haberleri ile düştü

Altın fiyatları, dolardaki yükselişin koronavirüs aşısına ilişkin olumsuz haberleri dengelemesi ile birlikte geriledi
Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini, Kovid-19 aşısının geliştirilmesinde olası gecikmeye ilişkin endişelerle birlikte dolarda görülen güçlü seyre çevirmeleri sonrası geriledi.

AstraZeneca Plc, deneysel koronavirüs aşısına ilişkin testleri, şirketin çalışmalarına katılan bir kişinin hastalanması dolayısıyla durdurdu. Bu olumsuz reaksiyon, tüm dünyada Kovid-19’a karşı bağışıklığı hızlandırma çabalarını geciktirebilir ya da durdurabilir.

Öte yandan, ABD ile Çin arasındaki gerilim artmaya devam ediyor. Trump yönetimi, Pekin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik baskılarına katılan üç şirketten ithalatı yasakladığını ve diğer altı fima için de benzer tedbiri değerlendirmekte olduğunu duyurdu.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.1 düştükten sonra yüzde 0.3 daha gerileyerek Londra saati ile 07:13’te ons başına 1,926.50 dolara indi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş fazla değişmeyerek ons başına 26.6580 dolarda kalırken, platin yüzde 0.5 yükseldi ve paladyum yüzde 0.1 değer kaybetti.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü yüzde 0.5 yükseldikten sonra yatay seyretti.

DailyFX stratejisti Margaret Yang e-posta yoluya yaptığı değerlendirmede, “Altın fiyatları güçlenen doların baskısı altında,” dedi ve “Orta ila uzun vadede, fiyatların, ultra gevşek para politikası ve düşük faiz ortamının altın ve gayrimenkul gibi katı varlıklara güçlü destek sağlaması ile birlikte yükselmesi için potansiyeli var” şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Asya hisse senetleri, koronavirüs aşısının gecikebileceğine ve hisse senetlerinin değerleme seviyelerine ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda düşerken, Avrupa endeks vadelileri dalgalı seyretti.

*Sprott Inc.’nin değerli metaller üzerine odaklanan para yöneticisi Peter Grosskopf, altının muhtemelen ABD başkanlık seçiminden kaynaklanan belirsizliğin güvenli liman talebini artırması ile birlikte ilave destek bulacağını söyledi.

*DoubleLine Capital’den Jeffrey Gundlach, altına yönelik yukarı yönlü beklentisini sınırladı, ancak metale yönelik uzun vadeli beklentisinin halen pozitif olduğunu söyledi.

*Çin Ağustos ayında ılımlı tüketici enflasonu açıkladı ve bu durum, gıda fiyatlarındaki artışların yavaşladığını işaret ediyor. Üretici fiyatları deflasyonu gevşedi.

*Avrupa Merkez Bankası politika toplantısını Perşembe günü yapacak.

*ABD’de Cuma günü tüketici enflasyonu açıklanacak.

İstanbul serbest piyasada dolar 7,4870 liradan, euro 8,8200 liradan güne başladı
Serbest piyasada 7,4850 liradan alınan dolar, 7,4870 liradan satılıyor. 8,8180 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 8,8200 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,4840 lira, euronun satış fiyatı ise 8,8120 lira olmuştu.