ABD Diş İşleri Bakanı Clinton, BM'de Suriye konusunda rest çekti

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD eski Başkanı George Bush gibi konuştu. Clinton dünyaya, “Ya bizimle, Suriye halkının yanındasınızdır ya da şiddetin devam etmesinde suç ortağı olursunuz” diye rest çekti. Rusya ve Çin ise, rejimin değişmesini gerektirecek her çözüme karşı çıkıyor.
Konsey’e ithafen: “Hepimizin bir seçim şansı var: Bölge ve Suriye halkının yanında durmak veya oradaki şiddetin devam etmesinde suç ortağı olmak” diyen Clinton, konuşmasında Suriye’deki azınlıkların durumuna da vurgu yaptı.
Ortadoğu’da zorluklar göz korkutuyor: Dağılan ekonomi, artan mezhepsel gerginlik, istikrarsızlık… Esad rejimi ve bilhassa Suriye’deki azınlıkların durumuyla ilgili artan endişeler anlaşılabilir. Elbette ki, Esad ve adamları Suriye’de etnik ve dini grupları birbirine kırdırmak için çok çalışıyor ve iç savaş riskini körüklüyor.
Suriyelilerin gelecekte güçlü ve birlik içinde bir millet olmasının, Esad’ın “böl ve ele geçir” stratejisini engellemesine bağlı olduğunu dile getiren Clinton, “Aleviler ve Hristiyanlar, Sünniler ve Dürzülerle, Araplar Kürtlerle el ele çalışmalı” dedi.
Clinton şöyle devam etti:
“Suriye’nin geleceğinin şekillendirilmesine Suriyeli azınlıklar da katılmak zorunda. Sesleri duyulmalı, hakları korunmalı ve saygı görmeli” diyen Clinton, doğrudan azınlıklara seslendiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Korkularınızdan haberdarız ve isteklerinizi önemsiyoruz. Esad’ın bunları sömürerek krizi büyütmesine izin vermeyin.”
“ASKERİ MÜDAHALEYE NİYETİMİZ YOK”
Hillary Clinton BM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun Suriye’deki durumdan derin endişe duyduğunun görüldüğünü belirterek, “Önümüzdeki günlerde Esad rejimine mesaj verecek bir karar tasarısı üzerinde çaba sarfedilecek” dedi.
Arap Birliğinin desteklenmesi gerektiğini belirten Clinton, “Suriye’de askeri müdahale niyeti yok. Bu sorun barışçıl şekilde çözümlenmeli. Bunun için de ABD olarak Esad’ın geri çekilmesi ve siyasi bir geçiş sürecinin başlaması için (Esad’ın) başkalarına izin vermesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.
Clinton, Rusya’nın tasarıya karşı tutumu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la neden görüşemediklerine ilişkin bir soru üzerine ise de, “Sayın Lavrov’la görüşeceğim. Kendisi Avustralya’da ve bazen telefonla bağlanmak zor olabiliyor. Bundan kimse bir sonuç çıkarmasın” dedi.
Clinton, “Konsey’den Arap Birliği’ni destekleyen bir karar çıkarmalıyız. BMGK’nın üyeleri bir tercih yapmak zorunda: Ya Suriye halkının yanında ya da devam eden şiddetin yanında olacağız. Ben çoğunluğun Suriye halkının yanında olduğunu biliyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.