ABD'de 'Wall Streeti İşgal Et' eylemcileri parklarına kavuştu


ABD’de ekonomik kriz ve işsizliğe karşı binlerce kişinin girişimiyle baslatilan ve kendilerine us olarak seçtikleri Wall Street yakınındaki Zuccoti Parkı’ndan polis zoruyla atılan ‘Wall Streeti İşgal Et’ eylemcileri parklarına geri kavuştu.
ABD’de ekonomik kriz ve işsizliğe karşı binlerce kişinin girişimiyle başlatılan ve kendilerine us olarak seçtikleri Wall Street yakınındaki Zuccoti Parkı’ndan polis zoruyla atılan ‘Wall Streeti İşgal Et’ eylemcileri parklarına geri kavuştu. Parkın mülkiyetini elinde bulunduran Brookfield Emlak şirketi, New York Sivil Özgürlükler Sendikası’nın (New York Civil Liberties Union) başvurusu üzerine, parkı çevreleyen barikatın kaldırılmasına ve kamuoyuna yeniden açılmasına karar verdi.Protestocular tarafından zafer çığlıklarıyla karşılanan kararın ardından eylemciler ‘Kimin parkı, bizim parkımız; sloganları artarak barikatları tek tek kaldırdı. Eylemciler parktan atıldıklarından bu yana ilk kez park içinde yemek servisi yaptı. Parkta çadır kurulmasına ve yatılmasına gene izin verilmeyeceği belirtilirken, eylemciler parklarına geri dönebilmeyi zafer olarak nitelendirdi ve genel kurul toplantılarını yine parkta yapmaya başlayacaklarını belirtti.
Parkta daha önceki eylemler sırasında yüzlerce kişiyi gözaltına alan New York polisi, parkın geri açılmasından sonra da bir kişiyi parkta çadır kurmaya kalktığı gerekçesiyle gözaltına aldı.Protestocuların parktan polis zoruyla atılmalarının ardından, park barikatlarla çevrelenmiş ve parka girişe yalnızca bir noktadan polis denetiminden geçtikten sonra izin verilmeye başlanmıştı. “Wall Street’i İşgal Et’ hareketi, parkın elden çıkmasıyla önemli ölçüde zayıflamış ve lidersiz olan eylemde protestocular birbirlerinden kopmuşlardı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.