Airlines Group, 476 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı

British Airways ve Iberia havayolu şirketlerini bünyesinde toplayan International Airlines Group, yılın ilk altı ayında 476 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı ve ”işten çıkarmaların kaçınılmaz olduğunu” belirtti.
BT ECO GÜNDEM-Airlines Group, geçen yılın aynı döneminde 39 milyon euro kâr edildiğini açıklamıştı. International Airlines Group yetkilileri, en çok zararın İspanyol havayolu şirketi Iberia’dan kaynaklandığını söyledi. Iberia, yılın ilk altı ayında 263 milyon euro zarar etti.
Aslında bu yıl Iberia’nın brüt geliri geçen yıla kıyasla % 10 artarak 8,5 milyar euro oldu. Şirketin yolcu sayısı arttı ve International Airlines her yolcudan daha fazla ücret aldı.
Ancak gelirlerdeki bu artış yakıt fiyatlarındaki % 25’lik artışı karşılamaya yetmedi.
Bir açıklama yayımlayan International Airlines Group yöneticisi Willi Walsh, ”Iberia’nın sorunları oldukça derin ve yapısal. İçinde
bulunduğumuz ekonomik durum, bizi şirketin yapısında kalıcı değişiklikler yapmaya zorluyor. Şu anda şirket için bir yeniden yapılanma planı geliştiriyoruz. Iberia ile ilgili kararımızı Eylül sonunda vereceğiz ancak bu süreçte işten çıkarmalar, ne yazık ki kaçınılmaz olacak” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.