Almanya İçişleri Bakanı Friedrich, Neonazilerle ilgili açıklama yaptı

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Neonaziler tarafından işlenen suçlarla ilgili olarak federal makamların daha önce hatalı davrandıklarına dair şu ana kadar bir bulguya rastlamadıklarını söyledi.
Deutche Welle’nin haberine göre, Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Alman Haber Ajansı’na ellerinde bulunan tüm belgeleri değerlendirdiklerini, araştırmaları yoğun olarak sürdüreceklerini anlatırken, “Her şey önceden bilinseydi ne Araştırma Komisyonuna ne de Uzmanlar Komisyonuna ihtiyaç olurdu” dedi. Friedrich, cinayetlerden önce şiddet yanlısı aşırı sağcılarla terörizm arasındaki ilişkinin hafife alındığını kabul ederken zamanında aşırı sağcılar tarafından işlenen cinayetler ile Thüringen eyaletindeki aşırı sağcılar arasında bir bağlantı kurulamadığını anlattı.
Almanya İçişleri Bakanı, Federal Emniyet Dairesi ve Anayasayı Koruma Dairesi başkanlarına, meclis tarafından oluşturulacak Araştırma Komisyonunda konuşabilmeleri için kapsamlı ifade verme yetkisi verileceğini ancak kamu güvenliği açısından sakıncalı görülen gizli bilgilerin ortaya çıkması halinde komisyonun gizli toplantılar yapması gerektiğini söyledi.
İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, aşırı sağcı Almanya’nın Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) yasaklanabilmesini olasılık dahilinde görüp görmediğinin sorulunca, bu konuda kendisi ve Saksonya-Anhalt Eyaleti İçişleri Bakanı Holger Stahlknecht’in başkanlığını yaptığı federal ve eyaletler düzeyinde ortak bir çalışma grubu oluşturduklarını partinin yasaklanabilmesi için gerekli hukuki şartları incelediklerini bildirdi. Friedrich, bu konuda Mart ayı sonunda açıklama yapacağını, NPD’nin yasaklanması için daha sonra da delillerin toplanması gerektiğini kaydetti.
Böyle bir durumda NPD içinde belirli bir düzeyde Anayasayı Koruma Dairesi muhbirlerinin faaliyetine de son verilmesi gerektiğini kaydeden Friedrich, tüm eyaletlerin buna uymasını beklediğini, ancak muhbirlerin faaliyetlerini de tümüyle durduramayacaklarını, parti içinden elde ettikleri bilgileri yasaklama davasının son aşamasında da güncelleştirmeleri gerektiğini ekledi.
ADALET BAKANI NPD’NİN YASAKLANMASINA KARŞI
Hür Demokrat Parti’li (FDP)i Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine yaptığı açıklamada partisinin NPD’nin yasaklanmasını istemediğini, olası bir yasaklama davasında başarısız olunmasının bu partiyi daha da güçlendireceğini savundu.
Alman Bakan, NPD’nin yasaklanabilmesi için bu partinin içindeki muhbirlerin faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini ancak konuştuğu tüm eyalet adalet bakanlarının söz konusu faaliyetlerin tümüyle durdurulmasını çok zor olasılık olarak gördüğünü, bu nedenle NPD hakkında açılacak olası bir yasaklama davasının hukuki açıdan çok iyi bir şekilde hazırlanması gerektiğini kaydetti.
Bu arada Almanya’da 2000 – 2006 yılları arasında 8 Türk ve bir Yunan’ı öldüren Neonaziler’le ilgili soruşturmada yeni bulgulara ulaşıldı. Cinayetlerle bağlantılı tutuklu bulunan baş zanlıya ilişkin suçlamalar artıyor. Cinayetlerden sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı terör hücresinin tutuklu bulunan üyesi Beate Zschäpe’nin örgütün mali işlerini yürüttüğü ileri sürüldü. Zschäpe tarafından yakılan evde çok sayıda belgeye ulaşıldı. Fatura ve banka dekontlarından oluşan belge sayısının 5 bini aştığı öne sürüldü. Beate Zschäpe’nin başka isimler altında muhtelif banka hesaplarına nakit para yatırdığı saptandı.
Soruşturmayı yürüten yetkililer, evde ele geçirilen 23 sabit disk ve çok sayıda USB bellek biriminin değerlendirilmesi sonucunda NSU örgütünün yapısının daha iyi aydınlatılabileceğini söyledi. “Süddeutsche Zeitung”, terör hücresiyle bağlantıları saptanan Susann E. İsimli bir başka zanlı hakkında Federal Savcılığın soruşturma başlattığını da yazdı. Susann E., Neonazi teröristlerin propaganda videolarını hazırladığı ortaya çıkarıldıktan sonra cezaevine konan Andre E.’nin eşi olduğu bildirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.