Anonymous hacker grubu tarafından Esad'a sanal saldırı

Suriye lideri Beşar Esad’ın ofisinden gönderilen yüzlerce e-posta, Anonymous hacker grubu tarafından yapılan sanal saldırıyla ele geçirildi.
Pazar gecesi gerçekleştirilen saldırının hedefinin Suriye Başkanlık İşleri Bakanlığı’nın servis sunucusu olduğu bildirildi.
Aralarında Esad’ın yardımcılarının ve danışmanlarının da bulunduğu 78 kişinin posta kutuları hack’lendi. Bazı kullanıcılarının şifrelerinin “12345” gibi basit kombinasyonlar olması fikkat çekti.
Posta kutuları hack’lenen isimler arasında Suriye Başkanlık İşleri Bakanı Mansur Fadlallah Azam ve Esad’ın medya danışmanı Buteyna Şaban da bulunuyor.
Haaretz’in ele geçirdiği e-posta metinleri arasında, Esad’ın Aralık 2011’de ABC televizyonunda Barbara Walters ile yaptığı röportajın hazırlık aşamasıyla ilgili yazışmalar da yer aldı.
Esad röportajda defalarca, “Biz kendi insanlarımızı öldürmüyoruz. Dünyada, çılgın bir lider tarafından yönetilmediği sürece hiçbir hükümet kendi vatandaşını öldürmez” demişti.
E-postalar sayesinde, Esad’ın bu ve benzeri birçok ifadeyi, BM’de görev yapan Suriyeli basın ataşesi Şehrazad Caferi tarafından tavsiyesi üzerine kullandığı ortaya çıktı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.