'Avrasya ateş topuna dönüşebilir'

ABD Ulusal İstihbarat Bürosu, Kongre’ye Amerika’yı etkileyebilecek terör tehditleri ve ülkelerle ilgili raporunu sundu.
Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı James Clapper, CIA Başkanı David Petraeus ile Ulusal İstihbarat Bürosu, Kongre’ye, iç ve dış politikaları Amerika’yı etkileyebilecek ülkeler ve terör tehditleriyle ilgili rapor sundu. Büro Başkanı James Clapper tarafından sunulan raporda en çok üzerinde durulan ülkeler İran, Kuzey Kore, Afganistan, Pakistan ve Nijerya oldu. ntvmsnbc’nin haberine göre tahminler özetle şöyle:
İran: Atom bombası yapıp yapmayacağı belli değil. Hükümet içte ve dışta çok ciddi siyasi ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Fakat ekonomik sıkıntının rejim değişikliğine sebep olacağı sanılmıyor.
Kuzey Kore: Bu ülkenin nükleer silahları ve füzeleri bölge ülkeleri için tehdit oluşturmaya devam edecek. Uzakdoğu’da barış ve istikrarı tehdit etse de, Pyong Yang hükümetinin nükleer silahlarını sadece özel koşullar ve olağanüstü durumlarda kullanacağı tahmin ediliyor.
Afganistan: Taliban öncülüğündeki direniş bazı yerlerde kırıldı bazı yerlerde kırılamadı. Taliban hala hem Amerika hem de NATO’nun Afganistan’daki hedeflerine ulaşmasını önleyecek güce sahip.
Pakistan: Silahlı Kuvvetler el Kaide militanları ve örgüt için çalışan yabancı eylemcilere karşı başarılı olamadı.
Nijerya: Yoksulluk, bitip tükenmeyen toplumsal olaylar ve Boko Haram adlı batı düşmanı şeriatçı örgütün kanlı eylemleri hem bu ülkeyi hem de Amerikan çıkarlarını tehdit ediyor.
‘AVRASYA ATEŞ TOPUNA DÖNÜŞEBİLİR’
Raporda, Orta Asya ve Kafkas ülkelerindeki huzursuzluklar, zayıf hükümetler ve çözülememiş anlaşmazlıkların her an parlayıp Avrasya’yı ateşe boğabileceği öngörüsü yapılıyor.
‘ABD’NİN ORTADOĞU’DA ETKİSİ AZALDI’
Arap Baharı’na da değinilen raporda, geçen yılki gelişmelerin Amerika’nın Ortadoğu’daki olaylara yön verme gücüne zarar verdiği yazılı. Rapora göre, devam eden toplumsal olaylar teröristlerin bu ülkelerde daha rahat hareket edebilmelerini mümkün kılacak. Raporda Amerika’nın bilgisayar şebekesine yönelik en ciddi siber tehdidin Çin ve Rusya’dan geldiği belirtiliyor ve bu iki ülkeyle birlikte İran’ın şebekeyi ekonomik ve sanayi casusluğu için kullandığı ileri sürülüyor.
Terörizm konusunda El Kaide’ye Pakistan’da büyük bir darbe vurulduğu belirtilen raporda, El Kaide’den esinlenerek çeşitli ülkelerde kurulan grupların tehdit oluşturmaya devam ettiği öne sürülüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.