BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun: Baskı çıkmaz bir yoldur


BM Genel Sekreteri muhaliflere karşı şiddetin sürdüğü Suriye’de yönetimi eleştirirken, son bir yılda Arap dünyasında yaşananları anımsatarak bireylerin artık baskıcı yönetimleri kabullenmediğini belirtti.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a şiddete son verilmesi çağrısını yineledi.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Arap dünyasında Reform ve Demokrasiye Geçiş konulu bir toplantıya katılan Ban Şam yönetimine, “Şiddeti durdurun. Kendi insanlarınızı öldürmeye son verin. Baskı çıkmaz bir yoldur.” diyerek seslendi.
Ban, Arap dünyasında yaşanan devrimlerin halkların artık despot yönetimleri kabullenmediğini gösterdiğini söyledi.
Arap Baharı eylemlerinin başından bu yana Arap liderlere halka kulak verme çağrısı yaptığını belirten Ban, bunu yapmayanların rüzgar ekip fırtına biçtiğini savundu.
Arap düşünürü İbn-i Haldun’a atıfta bulunan Ban, “güç veya zor kullanarak iktidarda kalanın sonunda kaybedeceğini, er ya da geç halkının onu bırakacağını” belirterek, otoriter tek adam rejimlerinin ve aile hanedanlarının artık geçmişte kaldığını ifade etti.
Suriye’de geçen Mart ayında Esad rejimi aleyhtarı gösterilerin başlamasından bu yana en az beş bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. BM tahminlerine göre 14 bin kişi de gözaltında.
Suriye yönetimi bugün eylemlerde şiddete başvurmayan kişiler için af ilan ettiklerini açıklamıştı.
Ban Ki-mun açıklamalarında İsrail’e de değinerek, Filistin topraklarında yasadışı yerleşim inşaatına son verilmesini istedi; bu uygulamanın sağlıklı bir Filistin devleti kurulmasını engellediğini belirtti.
Bölgedeki gelişmeler dün Ban Ki-Mun’un Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede de ele alındı.
Ban’ın sözcüsü, 45 dakika süren görüşmede Suriye’deki olayların ‘tehlikeli seyrini’ ve İran, Irak ve Kıbrıs’taki gelişmelerin konuşulduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.