"HMCS Charlottetown"un rotası Akdeniz


OTTAWA Kanada Deniz Kuvvetleri’ne bağlı “HMCS Charlottetown” savaş gemisi, Akdeniz’deki uluslararası sularda görev yapmak üzere rotasını Akdeniz’e çevirdi
OTTAWA Kanada Deniz Kuvvetleri’ne bağlı “HMCS Charlottetown” savaş gemisi, Akdeniz’deki uluslararası sularda görev yapmak üzere Halifax’taki birliği ile vedalaştı.
Kanada Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Halifax Limanı’nda düzenlenen uğurlama törenine Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay, milletvekilleri ve halk katılacak. HMCS Charlottetown savaş gemisi, NATO’nun Libya operasyonu nedeniyle Akdeniz’de bulunan bir diğer Kanada savaş gemisi HMCS Vancouver ile nöbet değişimi yapacak.
Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay, geçen yıl Halifax’da düzenlenen Uluslararası Güvenlik Forumu’nda, Akdeniz’de NATO tarafından 11 Eylül saldırısından hemen sonra başlatılan, “Operation Active Endevour” adlı anti-terör operasyonu kapsamında savaş gemisi bulunduracaklarını açıklamıştı.
Bakan MacKay, gemilerin, Suriye’ye olası bir operasyonda Kanada vatandaşlarının acil tahliyeleri için kullanılacağını bildirmişti.
Kanada Dışişleri Bakanlığı da zaman zaman yaptığı duyurularla Suriye’deki vatandaşlarından bu ülkeyi terketmelerini isterken, Suriye’ye gitmeyi planlayanları da gitmemeleri konusunda uyarıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.