Kanada Başbakanı Harper, İran nükleer silaha sahip olma amacında


Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, İran’ın yürüttüğü nükleer programın, bu ülke yönetiminin açıklamalarının aksine nükleer silaha sahip olma amaçlı olduğunu ileri sürerek, ”İran beni korkutuyor” dedi.
Kanada devlet televizyonu CBC’de röportajı yayınlanan Harper, İran yönetimini nükleer çalışmalar konusunda yalan söylemekle ve dünyayı kandırmakla suçladı.
Ellerinde bazıları Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının kayıtlarında da bulunan kanıtlar olduğunu savunan Kanada Başbakanı Harper, ”İran rejiminin söylediklerini duymak bile korkutucu. Fanatik dinci bir dünya görüşleri var. Bu düşün yapısındaki insanların, siyasi amaçlarına ulaşmak için nükleer silah kullanmakta tereddüt etmeyeceklerini düşünüyorum. İran’ı da tehlikeli kılan bu rejimdir” ifadesini kullandı.
Dünya liderleri arasında da İran rejiminin tehlikeli olduğuna dair bir fikir birliği olduğunu iddia eden Harper, şunları kaydetti:
”Ancak buna nasıl bir tavır alınacağına ilişkin bir anlaşma zemini henüz sağlanamadı. Obama ile de bu konudaki tüm seçenekleri masaya yatırdık. Bizim gibi düşünen ülkelerin sayısı artıyor. İran’a karşı tam olarak ne yapılması gerektiği konusunda hala belirsizlik var. Ne yapılacağı sorusu, cevabı zor bir soru olarak duruyor.”
ORDUDA KÖSTEBEK ŞOKU
Kanada, Deniz Kuvvetleri istihbarat biriminde görevli bir teğmenin, gizli bilgileri, aralarında Rusya’nın da bulunduğu bazı ülke istihbaratlarına aktarırken yakalanmasının şokunu yaşıyor.
Askeri bir hapishanede gözaltında tutulan Teğmen Jeffrey Paul Delisle’ın, Kanada’nın askeri sırlarını bazı terörist gruplara sattığı da iddia ediliyor.
Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax’ta patlak veren skandal üzerine gazetecilere bir açıklama yapan Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay, ”Ortada Kanada’nın itibarına zarar verecek bir durum yok. Müttefiklerimizin bize, bizim de müttefiklerimize güvenimiz tamdır” dedi. Casus teğmenin, Kanada’nın çıkarlarına zarar verecek bilgi alışverişinde bulunmak suçu ile tutulduğunu anlatan Bakan MacKay, olayın tamamen ulusal güvenlik kapsamında olduğunu ve fazla yorum yapamayacağını ifade etti.
Teğmen Jeffrey Paul Delisle’ın avukatı Cameron MacKeen ise müvekkilinin 25 Ocak’ta hakim karşısına çıkacağını belirterek, ”Kendisi suçluluğu kanıtlanana dek masumdur” diye konuştu.
EN HASSAS BİRİMDE ÇALIŞIYORDU
Olayla ilgili CBC televizyonuna konuşan eski Kanada Gizli Servisi CSİS ajanlarından Michel Juneau-Katsuya, Teğmen Jeffrey Paul Delisle’ın görev yaptığı Halifax’taki HMCS Trinity Üssü’nün Kanada sularına giren ve çıkan insanlı insansız hava, su üstü ve su altı aygıtlarının uydu bağlantılı bilgileri ile NATO üyesi ülkelerin gizli tüm verilerine erişilebilen bir merkez olduğunu söyledi.
”Çok Gizli”nin ötesinde hassasiyete sahip bilgilerin bu merkezde toplandığına dikkati çeken Michel Juneau-Katsuya, ”NATO üyesi tüm ülkelerin iletişim, silah sistemlerine erişim ve silahlı güçlerinin tüm kodları HMCS Trinity Üssü’ndedir. Bu işin arkasında Rusya’nın olması çok güçlü bir ihtimaldir. Çünkü eski Sovyetler ve Soğuk Savaş yıllarından bu yana Rusya, NATO bilgilerinin hep peşinde olmuştur” ifadelerini kullandı.
Bu olayın, Kanada’nın güvenilirliğini olumsuz etkileyeceğini kaydeden eski CSİS Ajanı Katsuya, ”Dostlarımız sırlarını koruma konusunda bize güvenmezlerse bizimle artık sır paylaşmazlar” dedi. (AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.