Kanada, Deniz Kuvvetlerinde casusluk skandalı

Kanada, Deniz Kuvvetleri istihbarat biriminde ortaya çıkan casusluk skandalının boyutları giderek büyüyor.
Kanada hükümeti, Rusya Büyükelçiliğinde görevli askeri ataşe Albay Dimitri
Fedorchatenko, savunma ataşesi Konstantin Kopakov ve ismi açıklanmayan iki Dışişleri Bakanlığı görevlisini sınır dışı etti.
Dört görevlinin isimleri, bugün Kanada Dışişleri Bakanlığı Akredite Diplomatlar Listesi’nden çıkarıldı. Kanada’nın resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre, diplomatlar ülkelerine döndüler.
Öte yandan Globe and Mail Gazetesi’ne konuşan bir Rus Elçiliği görevlisi, Kanada’dan ayrılan diplomatların görev süreleri dolduğu için ülkelerine döndüklerini söyledi.
Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper ve Dışişleri Bakanı John Baird, casusluk olayının patlak verdiği günden bu yana konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar.
Kanada, Deniz Kuvvetleri istihbarat biriminde görevli Teğmen Jeffrey Paul Delisle, Kanada ve NATO üyesi tüm ülkelere ait gizli bilgileri, aralarında Rusya’nın da bulunduğu bazı ülke istihbaratlarına aktarırken yakalanmıştı. Askeri bir hapishanede gözaltında tutulan Teğmen Jeffrey Paul Delisle’ın, askeri sırları bazı terörist gruplara sattığı da iddia ediliyor. Teğmen Jeffrey Paul Delisle’ın görev yaptığı Halifax’taki HMCS Trinity Üssü’nün, Kanada ve NATO üyesi tüm ülkelerin iletişim, silah sistemlerine erişim ve silahlı güçlerinin tüm kodlarının bulunduğu, gizlilik seviyesi “çok gizli’nin de üzerinde bir merkez olduğu belirtiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.