Kar yağışı ve tipi, Avrupa'da yaşamı olumsuz etkiledi

Kar yağışı ve tipi, Almanya ve İtalya’da da yaşamı olumsuz etkiledi.
Almanya’yı etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisiyle sıcaklık hızla düşerken, ülkenin orta kesimi ve güneyi kar altında kaldı.
İtalya’nın da büyük bölümü beyaz örtü ile kaplanırken kış sporu düşkünleri kayak merkezlerine akın etti. Sürücülerin kış lastikleri olmadan yola çıkmamaları ve otobanlarda oluşacak olası araç kuyruklarına karşı dikkatli olmaları istendi.
UKRAYNA’DA 18 KİŞİ ÖLDÜ
Ukrayna’da aşırı soğuklar nedeniyle 18 kişinin donarak öldüğü bildirildi. Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, üç gün içinde yaklaşık 500 kişinin de vücut ısılarının düşmesi ve soğuk yanması nedeniyle tedavi altına alındığı kaydedildi. Ukrayna’da bazı bölgelerde gündüz -16 derece olan sıcaklıkların gece -23 dereceye kadar düştüğü belirtiliyor. Yetkililer, ülke genelinde gıda ve ısınma desteği verilen yaklaşık 1500 barınağın faaliyete girdiğini kaydetti.
SIRBİSTAN’DA SOĞUKLAR CAN ALDI
Sırbistan’da şiddetli kar yağışı ve eksi 20 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı nedeniyle 3 kişi donarak öldü. Yetkililer, ülkenin iç kesimlerinde bir köyü etkisi altına alan kar fırtınasında bir kadının donarak öldüğünü, yine aynı köyde yaşlı bir adamın evinin önünde karlar içinde ölü bulunduğunu belirtti. Yine aynı bölgede 81 yaşında olduğu belirlenen bir başka yaşlının karlar içinde kalan evinin içinde hayatını kaybettiğini bildiren yetkililer, kar yağışı sonucu trafik sorunlarıyla karşılaşıldığını ve elektrik hizmetlerinde meydana gelen aksamalar sonucu geçen hafta binlerce eve elektrik verilemediğini kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.