Paris de yılın ilk karı

Şubat ayında bastıran aşırı soğuklar küresel ısınma tehdidini konuşan dünyaya son yılların en çetin kışını yaşatıyor.
Ölü sayısının ikiyüze yaklaştığı Avrupa’da dondurucu soğukların son bulması için Vatikan’daki pazar ayininde dua edildi.
Sıcaklığın sıfırın altında 36 deceye ulaştığı Ukrayna’da ölü sayısı 131’e çıktı, donma tehlikesi geçiren 2 bin 300 kişi de hastaneye kaldırıldı.
Aşırı soğuklar nedeniyle 7 kişinin öldüğü Bosna Hersek’te 100’ün üzerinde köy yolu ulaşıma kapandı, kurtarma ekipleri köylerde mahsur kalanlara helikopterle ulaşmaya çalışıyor.
Ölü sayısının 53’e çıktığı Polonya’da Başbakan Donald Tusk, madde bağımlısı olan evsizlerin de barınaklara alınmasını istedi.
Dondurucu soğukların 3 can ladığı Macaristan’da, yollardaki buzlanma nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında 50 kişi yaralandı.
Ölü sayısının dörde yükseldiği Fransa’da, başkent Paris’e de yılın ilk karı düştü, ülkede bazı futbol karşılaşmaları da iptal edildi.
Aşırı yağışların yol açtığı su baskınlarında bir kişinin boğulduğu Yunanistan’da bazı bölgelerde alarm durumuna geçildi.
Soğuktan ölenlerin sayısının 13’e yükseldiği İtalya’da bazı otoyollar ulaşıma kapatılırken, geniş çaplı elektrik kesintileri yaşandı.
Çin’de aşırı soğuklar nedeniyle ülkenin iç ve doğu kesimlerinde binlerce hayvan telef oldu.
Kıyıların donmasından ötürü balıkçı teknelerinin denize açılamadığı ülkede soğuklar nedeniyle en üst düzey felaket durumunu gösteren mavi alarm durumuna geçildi.
Yoğun kar yağışı nedeniyle bir demir köprünün çöktüğü Japonya’da, 14 şehirde felaket alarmı verildi.
Meteoroloji uzmanları Uzakdoğu ve Avrupa’da havaların bir süre daha dondurmaya devam edeceğini belirtiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.