Avrupa buz tuttu

Türkiye zor bir haftadan sonra bugün bahardan kalma bir gün geçiriyor. Buna karşılık Avrupa soğuk hava etkili oluyor. Son yılların en yoğun kar yağışının görüldüğü Bosna ve Sırbistan’da hayat durdu. Soğuk hava nedeniyle İsviçre’de otomobiller buz tuttu.
Belçika’da hava güneşli ama soğuk (-9 derece)
İtalya’nın başkenti Roma’da turistlerin konuk olduğu tarihi yerlerde kayak yapanlar var.
Doğu ve Orta Avrupa yoğun kar yağışının etkisi altında zor günler geçiriyor.
Bosna-Hersek, Sırbistan ve Karadağ’da önceki gün başlayan ve aralıksız devam eden yoğun kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi.
Saraybosna kent merkezinde kar kalınlığı sabah saatlerinde 1 metre olarak ölçülürken, Byelaşnitsa ve İgman Dağı’ndaki kayak merkezlerinde kar kalınlığı 2.5 metreyi geçti.
Son yılların en etkili kar yağışının hakim olduğu Bosna-Hersek’te karla mücadele ekipleri aralıksız çalışma yürütmelerine rağmen yetersiz kalıyor.
Başkent Saraybosna’daki belli başlı kullanılan ana yollar hariç diğer tüm cadde ve sokaklar karlar altında kaldı.
Toplu ulaşım araçlarının önemli kısmı seferlerini yapamazken, yetkililer halka ihtiyaçları olmamaları halinde evlerinde kalma ve araçlarıyla yola çıkmama uyarısında bulunuyor.
Bu arada, etkisini hiç kaybetmeden devam ettiren kar yağışı nedeniyle cadde ve sokaklarda karlar altında kalan araçlar ilginç görüntüler oluşturuyor.
Federal Sivil İşleri Müdürü İsmet Sendiç de gazetecilere yaptığı açıklama, ülkenin tamamına yakınının karlar altında olduğunu belirterek, yerel yönetimlerin baş edemediği sorunlara kendilerinin müdahil olacaklarını bildirdi.
Yoğun kar yağışı nedeniyle Karadağ, Sırbistan ve Hırvatistan’la olan bazı sınır kapıları geçişlere kapatıldı. Saraybosna, Tuzla ve Banya Luka’daki havaalanlarında da uçak seferleri etkili kar yağışı nedeniyle iptal edildi.
Saraybosna-Foça kara yolunun Tuhalji mevkisinde çığ düştü. Çığ nedeniyle kapanan yolda aralarında öğrenci ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 yolcu mahsur kaldı. Mahsur kalan yolcular, bölgeye gelen Sivil Savunma ve karla mücadele ekiplerince kurtarıldı.
Öte yandan, Bosna-Hersek’teki önemli haber sitelerinden “Sarajevo-x”, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle Saraybosna’da 5, Mostar’da ise 1 kişinin donarak öldüğünü duyurdu. Ancak bu haberle ilgili resmi kaynaklar herhangi bir açıklama yapmadı.
-Sırbistan’da 27 belediye olağanüstü durum ilan etti-

Leave a Reply

Your email address will not be published.