Samsun'da şiddetli yağış: bazı binaların alt katlarını su bastı

Samsun’u yine yağış vurdu
Samsun’da etkili olan şiddetli yağış sonucu bazı binaların alt katlarını su bastı, mahsur kalan 50 kişi kurtarıldı. Vali Aksoy, ”100 yılda bir meydana gelen yağış” dedi
BT GÜNCEL-Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, saat 05.30 ile 08.30 saatleri arasında 114.6 kilogram yağış alan Atakum ilçesinin belirli bölgelerinde hasar meydana geldiğini söyledi.
Bazı kamu kurumlarının ve evlerin alt katını su bastığını belirten Aksoy, Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi, Atakum Belediyesi, DSİ ve diğer kuruluşların 150 civarındaki iş makinesi ve 300’e yakın personeliyle arama ve kurtarma çalışmalarını başlattığını ifade etti.
İl Acil ve Afet Müdürlüğü’ne ait ekiplerin de çalışmalarını sürdürdüğünü bildiren Aksoy, şunları kaydetti:
”Bölgede mahsur kalan 50’ye yakın vatandaşımız ekiplerimiz tarafından kurtarıldı. Bize intikal eden bilgilere göre 71 yaşında Durmuş Arkan adlı bir vatandaşımız kendisi 5. katta oturuyor olmasına rağmen bodrum kattan ya da kömürlükten bir malzeme almak için aşağıya indiğinde sel baskınına uğruyor. Vatandaşımız, bir hastanede yoğun bakımda bulunuyor. Bunun dışında bize intikal eden ciddi bir vaka söz konusu değil. Evleri hasar gören vatandaşlarımız varsa bunları Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarımızda ikamet ettireceğiz, bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey aradı, konu hakkında bilgi aldı, ilgili kurumları talimatlandırdı.”
100 yılda bir meydana gelen bir yağış
Temennilerinin bu afeti en hafif şekilde atlatabilmek olduğunu vurgulayan Aksoy, yağışın 100 yılda bir meydana gelen bir yağış olduğunu sözlerine ekledi.
Öte yandan su baskınlarının yaşandığı Atakum ilçesinde vatandaşların evlerine dolan suyu kendi imkanları ile tahliye etmeye çalıştığı, arabaların sular altında kaldığı görüldü.
Çekici yardımıyla araçlarını sudan çıkarmaya çalışan vatandaşlar, suyun çekilmesini sağlamak için rögarlara dolan maddeleri de kendi imkanlarıyla temizlemeye çalıştı.
Samsun’da sel tehlikesi uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Samsun merkezde, sabah saatlerinde etkili olan şiddetli yağışın gün içinde de aralıklarla devam etmesi bekleniyor.
Sel ve su baskını başta olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.