Gazeteci Sipahioğlu Paris'te anıldı

Sipa Press’in kurucusu gazeteci Gökşin Sipahioğlu, Paris’te düzenlenen bir törenle anıldı.
Sipahioğlu’nun onur başkanlığını yaptığı, Türkiye’deki Fransız okulları mezunların Paris’te kurduğu dernek (union des anciens élèves des écoles françaises de Turquie) tarafından düzenlenen anma töreninde ünlü gazetecinin dünyanın çeşitli ülkelerindeki röportajlarından ve özel albümünden fotoğraflar gösterildi
Duygulu anların yaşandığı anma etkinliğinde, yine Gökşinoğlu’nun hayatıyla ilgili bir kısa belgesel film gösterimi de yapıldı.
Sipahioğlu’nun, özellikle Fransa’daki 1968 Mayıs gençlik ayaklanmasında çektiği fotoğraflar büyük ilgi gördü.
Anma etkinliğine Gökşin Sipahioğlu’nun eşi Phyllis Springer Sipahioğlu, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Uğur Arıner, Türkiye’deki Fransız okulları mezunlarının Paris’te kurduğu derneğin başkanı Marc Buker, ünlü gazetecinin SİPA’daki eski yakın çalışma arkadaşlarından Çoskun Aral, Mete Zihnioğlu, Ferit ve Gül Düzyol, Elif Su Alkan ile birlikte Sipahioğlu’nun çok sayıdaki Türk ve Fransız dostu katıldı.
Sipahioğlu, 1961 yılında patlak veren ”füze krizi” sırasında Küba’ya girmeyi başaran tek Batılı gazeteci olarak yaptığı röportajlar ve 1968 Paris olaylarını yansıttığı fotoğrafların da aralarında bulunduğu dünyanın sıcak bölgelerindeki çalışmalarıyla dünya çapında tanınan bir foto muhabiri olarak biliniyor.
Gökşin Sipahioğlu, 1973 yılında kurduğu Sipa’yı maddi sıkıntılar yüzünden 2001 yılında Fransız medya grubu ”Sud Communication”a satmıştı.
Sipa ajansı, 30 milyon civarındaki fotoğraf arşiviyle dünyanın en büyük üç fotoğraf ajansından biri olarak gösteriliyor.
Sipahioğlu, Fransa’da üne kavuşan çok sayıda muhabiri mesleğe kazandırmasıyla da tanınıyor.
Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 2007’de Sipahioğlu’na ”Legion d’Honneur” nişanını vermişti.
Fransa Kültür Bakanlığı da Sipahioğlu’nu 2003 yılında sanat ve edebiyat nişanıyla ödüllendirmişti.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.