'Hürrem Sultan beddua edilecek biri değil'

Yazar Yavuz Bahadıroğlu, bir televizyon dizisine konu olan Hürrem Sultan’ın beddua edilecek biri olmadığını belirterek, ”Hürrem Sultan, Peygamber Efendimizin beldelerine, hem Mekke’ye hem de Medine’ye sürre alayıyla her sene 3 bin altın gönderen hanım sultandır. 50 civarında hayır eseri vardır hatta o yüzden parasız kalmıştır. Yazdığı mektuplarda bunu görebiliyoruz” dedi.
Yavuz Bahadıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi konuların işlendiği dizilerin her zaman gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.
Tarihin tarih olarak, dizinin de dizi olarak algılanması gerektiğine işaret eden Bahadıroğlu, ”Bunların karıştırılması durumunda her şey karışır. Bu gösterilen şey bir dizi. Ancak şu var, eğer konu tarihse, millet olarak tarihimiz konusunda hassas bir milletiz. ‘Avrupa’da bu yapılıyor, Amerika’da bu yapılıyor. Bak onlar da değiştiriyorlar’ demememiz lazım. Bizim algımız farklı. Onlar filmi film olarak seyrediyorlar, tarihi de tarih olarak alıyorlar. Biz ise tarihle filmi karıştırıyoruz” diye konuştu.
Bahadıroğlu, Türkiye’de tarih konusunda derin bilgiye sahip olunmadığı için gösterilen filmlerin gerçek gibi algılandığına dikkati çekti.
Türkiye’de tarihi değiştirerek, bozarak yansıtmanın bir günah olduğunu ifade eden Bahadıroğlu, yayımlanan bir diziyi örnek göstererek, ”İnsanlara beddua ettirirsiniz. Hürrem Sultan beddua alacak biri olmadığı için o beddualar döner sizi bulur, yazanı bulur, çevireni bulur, oynatanı bulur. Hürrem Sultan beddua edilecek, ettirilecek hanım sultan değildir” dedi.
Bahadıroğlu, dizide anlatılan Kanuni Sultan Süleyman’a atfen kullanılan ”Muhteşem” sıfatının dönemin Osmanlı düşmanlarının söylemi olduğunu ifade etti.
Bahadıroğlu, Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatının büyük bölümünü seferlerde geçirdiğini belirterek, ”Bir tarihin içinde 46 senelik uzun saltanatında sadece 2,5 yılını toplam olarak sarayda geçirebilen, kalanını at üzerinde seferlerde geçiren bir hükümdarı öyle cinsellik düşkünü, kadın peşinde koşan biri olarak göstermek millete de hakarettir, tarihe de büyük haksızlıktır” diye konuştu.
”Dizide Osmanlı nezaketinin perişan edildiğini” ileri süren Bahadıroğlu, şunları kaydetti:
”Düşünebiliyor musunuz, çocuklarımıza gösterdiğimiz örnek ne, uçkur düşkünü bir padişah, argo konuşan bir padişah, Türkçe konuşmayı bilmeyen bir hanım sultan. Hürrem Sultan’ın mektuplarına, şiirlerine bakıyorsunuz Türkçenin yüreğine vurmuş bir kadın. Zaten doğru dürüst lisan bilmeyen de Osmanlıda padişah eşi olamazdı. Hürrem Sultan, Peygamber Efendimizin beldelerine, hem Mekke’ye hem de Medine’ye sürre (Osmanlı padişahlarının her yıl Mekke ve Medine’ye gönderdikleri para ve armağanlar) alayıyla her sene 3 bin altın gönderen hanım sultandır. 50 civarında hayır eseri vardır hatta o yüzden parasız kalmıştır. Yazdığı mektuplarda bunu görebiliyoruz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.