Kırmızı Lale Film Festivali'nde 30 Türk filmi gösterilecek

Filiz-Akın-2015-1Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Kırmızı Lale Film Festivali’nde 30 Türk filmi gösterilecek
Türk filmlerinin Hollanda’da tanıtılması amacıyla düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali’nin üçüncüsü 29 Mayıs’ta başlayacak.
Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Rotterdam Belediyesinin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen festivalin açılışına yönetmen Ferzan Özpetek ve sanatçı Filiz Akın katılacak.
Hollanda Türkiye Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Emin Alkanlar, basın açıklamasında, geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de 5 kişilik jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonunda “En iyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “Hayat Boyu Başarı” ve “Ustaya Saygı” alanlarında ödüller dağıtılacağını belirtti.
Festivalin açılışında Ferhat Göçer ve Hüsnü Şenlendirici’nin sahne alacağını kaydeden Alkanlar, “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu sene Filiz Akın’a, “Ustaya Saygı” ödülünün ise Ferzan Özpetek’e verileceğini ifade etti.
Türk filmlerinin Hollanda’da sinemaseverlerle buluşması için çaba harcadıklarını vurgulayan Alkanlar, bu kapsamda filmlerin bu sene Rotterdam ve Eindhoven şehirlerine ek olarak Amsterdam’da da gösterileceğini duyurdu.
Geçen sene festival çerçevesinde gösterilen filmleri izleyen seyircilerin yüzde 33’ünün Hollandalılardan oluştuğuna, bu sene oranın yüzde 50’ye çıkmasını beklediklerine işaret eden Alkanlar, bu yılki festivalin temasının “kadın ve göç” olarak belirlendiğini söyledi.
“Hollanda ile Türkiye arasındaki kültürel bağları sinema aracılığıyla güçlendirmeyi amaçlıyoruz” diyen Alkanlar, Hollandalı sanatseverlerin festivale daha çok gelmesini arzuladıklarını, bu yönde tanıtım faaliyetleri düzenlediklerini kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.