Orkinos'a 'en iyi çevre filmi senaryosu' ödülü

Fransa’da yaşayan Nur Dolay’ın, Monaco’da düzenlenen şiddet içermeyen uluslararası Angel sinema festivalinde, ”Orkinos” adlı uzun metrajlı film senaryosu “en iyi çevre filmi senaryosu” ödülünü aldı.
Nur Dolay, AA’ya yaptığı açıklamada, ”Bizlere daha yaşanılası bir dünya kazandırmak için gerçekten etkili ve çok cesurca bir mücadele verdiği için ödülü Greenpeace’e adadığını söyledi.
Özellikle senaryoyu yazım aşamasında Greenpeace Fransa sorumlularının kendisine verdiği belgelerin konuyu daha iyi anlamasına neden olduğunu belirten Dolay, ”Bu belgelerde, Akdeniz’de kaçak ton avı yapan büyük balıkçı tekneleri ile birlikte onlara havadan balık sürülerini gösteren korsan uçaklarının titiz bir şekilde izlenerek tespit edilen görüntüsü de yer alıyor” dedi.
Monaco gibi bir yerde ödül almış olmasını da çok anlamlı olduğunu belirten Dolay, ”Çünkü Monaco Prensi Albert de Akdeniz ve orkinoslar konusunda çok duyarlı, hatta bunun için çalışan bir vakfın da kurucusu. Konu tabi ki sadece bir balığın yok oluşu meselesi değil, orkinoslarla birlikte Akdeniz’in de bir medüz çorbasına dönüşerek yok olması”dedi.
Dolay, yakın bir süre içinde çekimine başlanacak Orkinos’un bir belgesel film olmayacağını, Ege’nin bir balıkçı köyünde geçen bir aşk hikayesi üzerinden çeşitli çevre sorunlarını ele alınacağını belirterek şunları söyledi:
”Bu film genel olarak dünyamızı yok oluşa sürükleyen tüketim çılgınlığını eleştiriyor. Fransa’nın ünlü görüntü yönetmenlerinden biriyle çalışacağım. Kendisi Luc Besson’un da görüntü yönetmeni. Başrolde Amerikalı oyuncu David Thornton var, kendisi ünlü yönetmen Nick Cassavets’in Notebook adlı filminde de oynuyordu. Türkiye’de ”Off Karadeniz” filminde ve ”Elveda Rumeli” dizisinde oynayan Fransız oyuncu Melissa Papel onun kızı rolünde. Daha başka sürpriz isimlerle de görüşülüyor.”
Nur Dolay’ın 2008 yılında kurduğu Orkinos filmcilik şirketi, özellikle çevre sorunlarına değinen filmler yapmayı hedefliyor.
Orkinos Film, uluslararası planda bir çok farklı ülkeden film yapım şirketi ile işbirliği yapıyor. Ayrıca Türkiye’deki sinema endüstrisine pek çok yetenekli usta kazandıran 9 Eylül Üniversitesi Sinema Bölümü ile de sürekli iletişim içinde bulunurken, sektörün önde gelen yeteneklerini ve Türk film endüstrisini İzmir’de buluşturmaya yönelik çabaların öncüsü ve destekçisi olmaya çalışıyor.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.