‘Polonya Sanatında Oryantalizm’

Polonya-Sanatında-Oryantalizm-2014-1Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Polonya – Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerinin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Polonya sanatındaki oryantalist eğilimlere odaklanan görkemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor: “Polonya Sanatında Oryantalizm.”

Açılışı dün gerçekleştirilen ve 18 Ocak’a kadar gezilebilecek olan sergi, Pera Müzesi’nin üç katına yayılıyor. “Polonya Sanatında Oryantalizm”; sanatseverlere Polonya sanatındaki oryantalist eğilimleri gösteren hepsi birbirinden ilginç resim, desen, tekstil ve gravürler sunuyor. Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Ulusal Miras Bakanlığı desteğiyle ve Varşova Ulusal Müzesi işbirliğiyle düzenlenen sergide; Varşova, Kraków, Poznañ, Wroclaw Ulusal Müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Lazienki Kraliyet Müzesi’nin yanı sıra İstanbul Askeri Müze, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu ve özel koleksiyonlardan 180’i aşkın eser yer alıyor.

Prof. Dr. Tadeusz Majda’nın küratörlüğünde, 17. yüzyıldan 19. yüzyılın başlarına uzanan bir dönemi kapsayan ve yedi bölüm olarak kurgulanan “Polonya Sanatında Oryantalizm” sergisinde; Polonya’nın en önemli ressamlarından Türkiye’yi ziyaret etmiş ustaların eserlerinin ve Kamsetzer’in Türkiye seyahatinden desenlerin yanı sıra Sultan Abdülaziz’in saray ressamlığını yapan Chlebowski’nin yapıtları da yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.