Red Bull Yaratıcı Kutular Sergisi açıldı

Red Bull, 1999’dan beri dünyanın dört bir yanındaki 42 şehirde düzenlenen Red Bull Yaratıcı Kutular sergisi 21 Aralık Çarşamba santralistanbul’da düzenlenen galayla açıldı. 22 Aralık-15 Ocak arasında santralistanbul’da gezilebilecek olan sergi herkese açık olacak. Sanatseverler sergiyi www.redbull.com.tr/yaraticikutular adresinden de takip edip oy verebilecek ve özel hediyeler kazanabilecekler.
Red Bull Yaratıcı Kutular Yarışması’na katılan yüzlerce eserden jüri üyeleri Burçak Madran, Erdem Akan, Cem Dinlenmiş, Esen Karol, Gamze Saraçoğlu, Mehmet Turgut ve Mehmet Erkök tarafından seçilen 50 tanesi santralistanbul’da sanatseverleri bekliyor.
Sergiyle ilgili ayrıntıları www.redbull.com.tr/yaraticikutular adresinden takip edebilirsiniz.
Red Bull Yaratıcı Kutular Sergisi’nin açılışı 21 Aralık Çarşamba santralistanbul’da 20:30’da başlayan bir galayla gerçekleştirildi. Jüri üyeleriyle eser sahipleri; sanat camiasıyla basın mensupları Red Bull Yaratıcı Kutular Sergisi Galası’nda bir araya geldi. Davetliler eserleri yakından incelerken, davetiyelerinden çıkan özel geliştirilmiş RFID (radyo frekansıyla tanıma teknolojisi) kartlarıyla oy vererek en beğendikleri eserleri belirlediler. Gece boyunca 1000’den fazla oy kullanıldı.
Red Bull Yaratıcı Kutular Sergisi’ni 15 Ocak’a kadar santralistanbul’da gezen herkes RFID sistemiyle çalışan özel kartlar aracılığıyla sergilenen eserler arasından en iyiyi tayin ederken; santralistanbul’a gelemeyenler www.redbull.com.tr/yaraticikutular adresini gezerek oy verebilecekler. İnteraktif bir sergileme tekniğiyle düzenlenen sanal sergiyi gezenler ince düşünülmüş tasarımı sayesinde sergiyi yerinde izlemiş kadar keyif alacaklar. Red Bull Yaratıcı Kutular Sergisi’nde eski tip fotoğraf makinesinden, optik illüzyonlarla oluşturulmuş çalışmalara; büyük bir denizkızından nefesi ışığa çeviren özel projelere kadar birbirinden ilginç ziyaretçileri bekliyor.
Bugüne kadar Avrupa’dan Yeni Zelanda’ya birçok farklı yerinde düzenlenen Red Bull Yaratıcı Kutular, 2011’de ilk kez Türkiye’de düzenleniyor. Katılım için herhangi bir yaş sınırlaması olmayan yarışmanın jürisinde Burçak Madran, Erdem Akan, Cem Dinlenmiş Esen Karol, Gamze Saraçoğlu, Mehmet Turgut ve Mehmet Erkök’ten yer alıyor. Jüri, eserleri yaratıcı konsept (kutu tasarımının ardında yatan genel fikir), konseptin uygulanması (kutu tasarımı ve konsept arasındaki paralellik), yapı (eserin yapımında gösterilen ustalık ve titizlik) açılarından değerlendirdi ve yüzlerce eser arasından, sergilenmek üzere 50 eser seçti.
Jürinin seçtiği eserler 22Aralık -15 Ocak arasında santralistanbul Ana Galeri’de halkın beğenisine sunulacak. Sergilenenler arasından jürinin birinci seçtiği eserin sahibi Milano Tasarım Haftası’na; sergiyi gezenlerin seçtiği eserin sahibi İsveç Ice Hotel’de konaklama ve Buzdan Heykel Yapma Atölyesi’ne katılım hakkı kazanacak. İnternette ve santralistanbul’da sergiyi gezenlerin oylarıyla birinci seçtiği eser ve jüri üyeleri tarafından birinci seçilen eser 16 Ocak’ta kamuoyuna duyurulacak
Ziyaret Hakkında:
santralistanbul’da yer alan sergiler ile Enerji Müzesi, Pazartesi hariç hafta içleri saat 10.00-18.00 arası, hafta sonları ise saat 10.00-20.00 arası ziyarete açıktır. Sergiler, Enerji Müzesi ve santralistanbul’da düzenlenen tüm etkinliklerle ilgili giriş koşulları www.santralistanbul.org adresinden öğrenilebilir. Red Bull Yaratıcı Kutular sergisi santralistanbul’a giriş bedeli (yetişkin:15 TL/öğrenci:5 TL) ödenerek gezilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.