‘Turner Prize’ı ödülünü bu yıl Laure Prouvost kazandı

İngiltere’de modern sanat ödülü ‘Turner Prize’ı bu yıl, Fransız enstalasyon ve video sanatçısı Laure Prouvost kazandı.

KÜLTÜR SANAT-İngiltere ’de modern sanat ödülü ‘Turner Prize’ı bu yıl, Fransız enstalasyon sanatçısı Laure Prouvost kazandı. Prouvost ödülünü, Birleşik Krallık’ta bu yıl kültür şehri seçilen Londonderry’de düzenlenen törenle alırken, aynı zamanda 25 bin sterlinin de sahibi oldu. 29. kez verilen ödül için heykel ve enstalasyon çalışmalarıyla dört sanatçı kısa listeye kaldı. Kısa listeye kalan sanatçılar arasında Prouvost’un yanı sıra David Shrigley, Lynette Yiadom-Boakye ve Tino Sehgal de yer aldı.

Londra ’da yaşayan 35 yaşındaki Fransız sanatçı Prouvost ödüle bir fincan çaydan esinlendiğini söylediği ‘Wantee’ isimli video çalışmasıyla layık görüldü.

Her yıl modern sanat dalında verilen ‘Turner Prize’, İngiliz görsel ve modern sanatındaki yeni akım, stil ve gelişmeleri ortaya koymak açısından önem taşıyor. Bu ödül, 50 yaşın altında Birleşik Krallık’ta doğan, yaşayan ya da çalışan bir sanatçıya, son 1 yıl içinde yaptığı ve sergilediği eseri dolayısıyla veriliyor.

Önce bağımsız bir jüri, bu kriterlere uygun 4 sanatçıyı belirliyor. Daha sonra bu sanatçıların eserleri, Tate Britain Müzesi’nde bir süre sergileniyor ve kazanan her yıl aralık ayında açıklanıyor. Kazanan sanatçı, ödülün yanı sıra 25 bin sterlinin de sahibi oluyor.

1984 yılından bu yana verilen ve sanat dünyasının en tartışmalı ödülü olan Turner Prize, her yıl sergilenen çalışmaların sanat olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalarla ve ödül törenlerindeki skandallarla gündeme geliyor. Şimdiye kadar ödülü kazananlar arasında Damien Hirst, Antony Gormley ve Elizabeth Price gibi sanatçılar bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.