Abe, istifa eden bakanların yerine yenilerini atadı

Abe-Yuko Obuchi-2014-1Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin hükümeti iki bakanın istifası üzerine en zor günlerini geçiriyor

Japonya Başbakanı Shinzo Abe istifa eden bakanların yerine dün hızlıca yenilerini atadı. İki kadın bakanın istifasının ardından Abe, göreve geldiğinden bu yana en zor kararlarını vermek zorunda kaldı.

Yoichi Miyazawa-2014-1Ticaret ve Sanayi Bakanı Yuko Obuchi ile Adalet Bakanı Midori Matsushima haklarında finansal uygunsuzluk suçlamalarının gündeme gelmesi üzerine istifa etti. Abe Ticaret Bakanlığı’na 64 yaşındaki Yoichi Miyazawa’yı getiriken, Adalet Bakanlığı’na da 61 yaşındaki eski Cinsiyet Eşitliği Bakanı Yoko Kamikawa’yı atadı.

Abe’nin gider vergisini yüzde 8’den yüzde 10’a çıkarma kararını vermesi gereken zaman yaklaşırken meydana gelen skandallar başbakanın kamuoyu desteğini kötü etkileyebilir. Halkın çoğunluğu ülkedeki kamu borcunu kontrol altına almak için düşünülen vergi zammına karşı çıkıyor. Abe’nin halkın tepkisini çeken bir başka planı da Fukushima Faciası’nın ardından bazı nükleer santralleri yeniden çalıştırmak istemesi.

Tokyo’daki Chuo Üniversitesi’nden siyaset bilimi profesörü Steven Reed konuya ilişkin “Bu politikaları ciddi destek bulmasa da kamuoyu desteğini sürdürmeyi başaran Abe’nin karşılaştığı ilk ciddi engel. Toplum, Abe’nin Çin ile yaşadığı teritoryal ihtilaf nedeniyle güvenlik meselelerinde daha sert bir tavır takınmasına da muhalefet ediyor. Ancak Abe’nin desteği sabit kalmışa benziyor” yorumlarını yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.