Antwerp polisi sürücüler için akıllı kameraları test ediyor!..

Antwerp polisi, sürücülerin mesaj attığını gören akıllı kameraları test etti

Trafik enstitüsü Vias, bir sürücünün sürüş sırasında telefonunu kullanıp kullanmadığını anlayabilen yeni nesil kameraların tanıtılması için çağrıda bulundu.

Vias, kameraların şu anda Antwerp’te polis tarafından test edildiğini, ancak daha genel kullanımın yasada bir değişiklik gerektireceğini söyledi.

Araç sürücülerinin araç kullanırken ve eller serbest fonksiyonu kullanmadan cep telefonlarını kullanmalarının yol açtığı çubuk kazalarında her yıl yaklaşık 30 ölüm ve 2.500 yaralanma meydana gelmektedir. Ayrıca polis, kazaya karışmayan sürücüler için yaklaşık 100.000 ceza yazıyor.

Ancak sorunun üstesinden gelmek, tasarımdan çok tesadüfen gerçekleşen otomobil sürücülerini eylemde yakalamayı içerir. Yakalanma ihtimalinin düşük olması, yasanın çok az etkisi olduğu anlamına gelir.

Son birkaç haftadır Vias, telefon kullanımını otomatik olarak tespit etmek için Antwerp’teki yollarda bir test yürütüyor. Sistem yoldan geçen bir arabanın birkaç fotoğrafını çeker – biri ön camdan ve sürücü camından ve biri de plakadan.

Sistem, sürücünün elinde telefon tuttuğu fotoğrafları seçip diğerlerini atan AI ile donatılmıştır. Daha sonra polis memurları, bir suç kanıtı olup olmadığına karar vermek için bilgisayar tarafından seçilen fotoğrafların üzerinden geçer.

Vias, “Test sırasında sistemin çok doğru olduğu ortaya çıktı” dedi. “Küçük yasal değişiklikler yapılırsa, sistem Belçika’da da kullanılabilir.”

Halihazırda kanun, araba kullanırken elinde telefon kullanmanın suç olduğunu belirtmesi nedeniyle mevzuat değişikliği gerekli olacaktır. Ancak cep telefonu dışında kullanılabilecek başka cihazlar da var – örneğin bir tablet.

Gizlilik konusunda enstitü, sistem tarafından toplanan bilgilere yalnızca polisin erişebileceğini açıklıyor.

“Sistem, cep telefonlarını kullanmayan sürücülerin tüm resimlerini anında siliyor. Yolcuların tüm yüzleri de anında tanınmaz hale getiriliyor. Yazılım, polisin yalnızca sistemin bir ihlalden şüphelendiği fotoğrafları görmesini sağlıyor. “

Sistem henüz Otomatik Plaka Tanıma sistemine (ANPR) bağlı değildir, bu da bir suçlunun aracının hemen tespit edilmesini mümkün kılar. Sistem daha geniş bir şekilde tanıtıldığında bu adım gelir.

Vias, “Yapay zekaya dayalı bu teknoloji ile polis, gelecekte tehlikeli davranışları daha iyi uygulayabilir” dedi. “Sonuç olarak, sürücüler davranışlarını değiştirmek zorunda kalacak ve birçok ölüm ve yaralanma önlenebilecek.”

Şu anda GSM kullanıcılarını tespit etmeye yönelik bir sistem yalnızca iki ülkede faaliyet göstermektedir: Avustralya ve Hollanda.