COVID-19: Avrupa’da Omicron kâbusa dönüştü

İngiltere’de günlük vaka sayısı 2 gündür 90 binin üzerinde seyrederken, Omicron mutasyonlu toplam vaka sayısı ise 24 bin 968’a ulaştı. Londra’da, Belediye Başkanı Sadiq Khan, Omicron mutasyonunun hızla yayılması ve vakaların artmaya devam etmesi üzerine başkentte olağanüstü durum ilan etti. Hollanda’da ise artan vakalar ve Omicron mutasyonu nedeniyle yarından itibaren zorunlu olmayan tüm işletmelerin ocak ayı ortasına kadar kapatılmasına karar verildi.

AB, testsiz seyahat için aşı belgelerini zorunlu kılıyor. Belçika’daki hastanelerde yoğun bakımdaki koronavirüs hasta sayısı düşmeye devam ediyor.

Omicron varyantı artık Belçika’daki enfeksiyonların yüzde 8’ini oluşturuyor.

İngiltere’de corona virüsü salgınında günlük vaka sayıları 2 gündür 90 binin üzerinde seyrediyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 90 bin 418 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 11 milyon 279 bin 428’e yükseldiği ifade edildi.

EN YÜKSEK GÜNLÜK VAKAYA ULAŞILMIŞTI

Bakanlık ayrıca, son 24 saatte 125 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve toplam can kaybının 147 bin 173’e yükseldiğini aktardı. Ülkede geçtiğimiz çarşamba gününden bu yana art arda 3 gündür tazeleyen günlük vaka sayılarının, dün 93 bin 45’e ulaşması ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçmişti.

AŞILI NUFÜS YÜZDE 81.7

Covid-19 aşılamasıyla ilgili verileri de paylaşan Bakanlık, nüfusun yüzde 81,7’sinin Covid-19’a karşı tamamen aşılandığını, yüzde 47,2’sine ise 3’üncü doz aşı uygulandığını belirtti.

OMİCRON VAKA SAYISI 24 BİN 968’E YÜKSELDİ

Birleşik Krallık genelinde son 24 saatte 10 bin 59 yeni Omicron mutasyonlu vakanın tespit edilmesi ile toplam Omicron vaka sayısı 24 bin 968’e yükseldi. Yeni tespit edilen vakaların 9 bininden fazlasının İngiltere’de olduğu ve İngiltere’yi Kuzey İrlanda, İskoyça ve Galler’in takip ettiği belirtildi.

LONDRA’DA ALARM VERİLDİ

Başkent Londra’nın Belediye Başkanı Sadiq Khan, vaka sayılarındaki artışın ardından başkentte olağanüstü durum ilan etti. Khan, “Hastaneye kabullerin artması ve sağlık çalışanlarının sayısındaki eksiklik nedeniyle ortaklarımızla görüşerek bugün Londra için olağanüstü durum ilan etme kararını aldım” ifadelerini kullanarak, “Bu, işlerin ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesidir” dedi.

Omicron mutasyonunun hızla yayılması nedeniyle Ulusal Sağlık Servisi (NHS), itfaiye ve polis gibi hayati kurumların personellerinin zor durumda kaldığını ifade eden Khan, Londra’daki ve ülkedeki herkesin güçlendirici aşı dozlarını almaları gerektiğini vurguladı.

SON 1 HAFTADA HASTANEYE KABULLER YÜZDE 30 ARTTI

Son zamanlarda ülkede en çok Covid-19 vakasının görüldüğü Londra’da, son 1 haftada 78 bin 168 vaka kaydedilirken, hükümetin verilerine göre, başkentte salgının başından bu yana toplam vaka sayısı 1,5 milyonu aştı. Londra’da ayrıca, hastaneye kabullerin son 1 hafta içinde yüzde 30 artmasıyla şu anda hastanelerde Covid-19 tedavisi gören hasta sayısının yaklaşık 15 bine ulaştığı belirtildi.

EN SON OCAK AYINDA İLAN EDİLMİŞTİ

Khan’ın “olağanüstü durum” ilan etmesi üzerine başkentteki acil durum servislerinde bir dizi düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Khan, daha önce geçtiğimiz ocak ayında başkentin “kriz noktasında” olduğunu ve sağlık hizmetlerinin korunması için acil önlem alınması gerektiğini söyleyerek “olağanüstü durum” ilan etmişti.

LONDRA İTFAİYESİNDE PERSONEL SIKINTISI

İtfaiye Birliği (FBU) tarafından dün yapılan açıklamada, korona virüs vakalarında görülen artışın Londra İtfaiyesini “benzeri görülmemiş” bir şekilde personel sıkıntısıyla karşı karşıya bıraktığı ve bu nedenle geçtiğimiz hafta Londra itfaiye araçlarının yaklaşık üçte birinin kullanılamadığı ifade edilmişti.

ALMANYA BAKANLARDAN ÇAĞRI

Corona virüsün Omicron mutasyonu nedeniyle Almanya’daki 16 eyaletin Sağlık Bakanları, İngiltere’den Almanya’ya girişlerde daha katı seyahat önlemleri uygulanması için federal hükümete çağrıda bulundu.

HOLLANDA’DA İŞLETMELER KAPANIYOR

Hollanda’da artan Covid-19 vakaları ve Omicron mutasyonu nedeniyle yılbaşı öncesi karantina tedbirleri sıkılaştırılarak, yarından itibaren zorunlu olmayan tüm işletmelerin ocak ayı ortasına kadar kapatılmasına karar verildi.

“KASVETLİ BİR RUH HALİ İÇİNDE DURUYORUM”

Başbakan Mark Rutte yaptığı açıklamada, ülke genelinde okulların, üniversitelerin ve zorunlu olmayan tüm mağazaların, barların ve restoranların yarından itibaren 14 Ocak’a kadar kapatılacağını duyurarak, “Bu gece burada kasvetli bir ruh hali içinde duruyorum. Tek bir cümleyle özetlemek gerekirse, Hollanda yarından itibaren tekrar karantinaya girecek” dedi.

Rutte, söz konusu kapanma kararının Omicron mutasyonun neden olduğu salgındaki 5’inci dalga nedeniyle kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

EN FAZLA 2 MİSAFİR

Hollanda’da kapanma kararının ardından Noel ve yılbaşında 13 yaş üstü en fazla 4 misafirin, bu tarihler dışında ise en fazla 2 misafirin evlere alınmasına izin verilecek.

Öte yandan Hollanda’da 28 Kasım’dan bu yana uygulanan kısmi kapanma geçtiğimiz günlerde 1 ay daha uzatılmış ve 14 Ocak 2022’ye kadar devam edeceği açıklanmıştı. Ülkede 28 Kasım’dan bu yana restoranlar, barlar, zorunlu ihtiyaç malzemesi satmayan mağazalar ve diğer halka açık yerler yerel saatle 17.00’den 05.00’e kadar kapatılıyor, spor etkinlikleri seyircisiz yapılıyor ve mümkün olduğunca evden çalışılıyor.