Barnier: ‘Bankaları kurtarma dönemi sona eriyor’

Michael Barnier-2013-1AB maliye bakanları ortak çözüm mekanizması üzerinde anlaştılar

EKONOMİ-Avrupa Birliği maliye bakanları, euro bölgesinde iflas eden bankaların tasfiyeleri, kapatılmalarına ilişkin Ortak Çözüm Mekanizması üzerinde anlaşmaya vardılar. Varılan anlaşmanının, bankacılık krizlerinin üye ülkelerin kamu finansmanları üzerinde yük yaratmalarının önüne geçmesi bekleniyor.

Dün gece varılan anlaşma ile Almanya ile diğer AB üyeleri arasında Ortak Çözüm Mekanizması’nın nasıl dizayn edileceği ve banka iflaslarında Avrupalı vergi mükelleflerinin parasının başvurulacak son çare olması konularında aylardır devam eden çekişme de sona erdi.

AB Komisyonu’nun iç piyasalardan sorumlu üyesi Michael Barnier yaptığı açıklamada, “Bundan sonra bankalar hata yaptığında ve kriz ile karşılaştıklarında faturayı artık vergi mükellefleri üstlenmeyecek, büyük kurtarmalar dönemi sona eriyor” diye konuştu.

AB maliye bakanlarının vardıkları anlaşma, Ortak Çözüm Mekanizması’nın euro bölgesindeki 130 büyük bankanın zor duruma düşmeleri halinde kapatılmaları veya yeniden yapılandırılmalarından sorumlu olacak. Mekanizma, ihtiyaç duyduğu takdirde, diğer 6000 civarındraki euro bölgesi bankasına da müdahale edebilecek.

Bir bankanın kapatılıp kapatılmaması ve maliyetin kreditörler arasında nasıl paylaşılacağı konusunda kararlar oluşturulacak Ortak Çözüm Kurulu tarafından verilecek. Ortak Çözüm Kurulu, euro bölgesi hükümetlerinden temsilciler ve 5 daimi üyeden oluşacak. Ancak Kurul’un alacağı karar tavsiye niteliğinde olacak ve AB maliye bakanları tarafından onaylanması gerekecek.

AB maliye bakanlarının vardıkları anlaşmanın yasalaşması için Avrupa Parlamentosu’ndan onay alması gerekiyor. Ancak Avrupa Parlamentosu’ndaki sürecin kolay olmayacağı görülüyor. Avrupa Parlamentosu Salı güne yaptığı oturumda banka kurtarma, tasfiye ve kapatmalara ilişkin kendi önerilerini kabul etti ve bu öneriler AB maliye bakanlarının üzerinde anlaştıklarından ciddi şekilde farklılık gösteriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.