Belçika siyasi kriz rekorunu yeniledi!…

Belçika hükümet olmadan en uzun süreli siyasi kriz rekorunu yeniledi.

Belçika Pazar günü seçilmiş bir hükümet olmadan en uzun siyasi kriz ve en uzun dönem için kendi rekorunu kırdı.

Eski Başbakan Charles Michel liderliğindeki önceki hükümetin Aralık 2018’de partiler arasında göç konusundaki gerginliklerden bu yana 592 gün geçti.

Geçen yıl Mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra gergin müzakereler, parti liderleri ve bazı üst düzey hükümet yetkilileri koalisyon müzakerelerini yönetme görevlerinden istifa ettikler.

Belçika’nın hükümetsiz seçim sonrası en uzun dönemi için önceki kayıt 541 gündü.
Eski Başbakan Yves Leterme liderliğindeki bir önceki seçilmiş hükümet, Flaman milliyetçisi N-VA’nın popülaritesinin artmasıyla ortaya çıkan siyasi bir kargaşada çöktü.
Yaşanmakta olan hükümetsizlik sorunu çağdaş Avrupa tarihindeki en uzun siyasi kriz olarak nitelendiriliyor.

Yeni bir hükümetin kurulması için yapılan son müzakere turunda, Kral Philippe, müzakere aşamasıyla ilgili yeni bir raporla Francophone liberal (MR) ve Flaman Hıristiyan-demokratik (CD&V) partilerinin başkanlarını görevlendirdi.

MR ve CD&V başkanları George-Louis Bouchez ve Joachim Coens yeni bir “Arizona” koalisyonu yönünde gözlerini dikmişlerdi, ancak seçimleri büyük farkla kazanan N-VA’dan MR’a direniş, hükümet kurma çalışmalarında bir sonuç getirmedi.

MR’ın Flaman mevkidaşı Open Vld, liberal kardeş partisini düşürdüğünde, ülkenin önde gelen partilerinin başkanları, N-VA’nın Bart De Wever ve Francophone Parti Sosyalist Paul Magnette’i şimdi çoğunluk koalisyonu oluşturma umuduyla yeşiller,

Bouchez ve Coens raporu 8 Ağustos Perşembe günü krala teslim edecekler.