Belçika Ukrayna’ya 240 askeri tır gönderecek

Belçika Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’ya 240 askeri kamyon sağlamaya hazırlandığını bildirdi. İlk araçların önümüzdeki hafta teslim edilmesi planlanıyor ve Ukrayna’nın doğusundaki cepheye asker ve teçhizat taşımak için kullanılacağı açıklandı.

Belçika ordusu bir dizi İsveç yapımı Volvo kamyona sahip. Toplamda, ordunun yaklaşık 400 Volvo Cargo, Volvo Shelter, Volvo Fassi ve Volvo Manumat aracı rezervi var. Buna kargo modelleri, kaldırma araçları ve arıza kamyonları dahil olduğu belirtildi.

Bu araçlar bu yıl aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacak ve daha yeni araçlarla değiştirilecektir. Savunma Malzeme Kaynakları Departmanına göre, araçların kademeli olarak kullanımdan kaldırılması birkaç yıldır planlanıyordu, ancak bunlar Ukrayna’daki savaş nedeniyle “turboşarjlı” olarak revizyondan geçirildi. Hal böyle olunca Belçika ordusunda bulunan araçların Ukrayna ordusuna devredebileceği bildirildi.

Bu kamyonlar 1992’den beri hizmet veriyor, ancak iyi durumda. Tüm araçlar, Doğu Avrupa’ya sevk edilmeden önce gerekli yerlerde incelenecek ve yenilenecek şekilde ayarlanmıştır. Belçika ordusu da kamyonlar için yedek parça ve kullanım kılavuzları gönderecek.

Volvo araçlarının onarımı ve bakımının nispeten basit olduğu bilinmektedir. Ukraynalı tamirciler ve teknisyenler, araçların bakımını yapmak veya temel onarımları gerçekleştirmek için ek eğitime ihtiyaç duymayacak.

Belçika daha önce Ukrayna’ya “çöp” atmakla suçlanıyordu. Pek çok ülke, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını, modası geçmiş ekipmanları sevk etmek veya stratejik Covid-19 ekipman rezervlerini tasfiye etmek için bir bahane olarak kullandı.

Mayıs 2022’de Belçika, süresinin bitmesine birkaç gün kala Ukrayna’ya neredeyse tıbbi ekipman gönderiyordu. Teslim edilseydi, ilaçların en az %20’si kullanılamaz hale gelecekti. FPS Halk Sağlığı, son kullanma tarihi geçmek üzere olan ilaçları bilerek gönderdiğini ancak daha sonra sınıra varmadan kamyonlardan indirdiğini itiraf etti.

Adı açıklanmayan üst düzey bir askeri yetkili, De Standaard’a yaptığı bir yorumda, Belçika’nın “eski hurdaları” boşalttığı yönündeki tüm iddiaları yalanladı.

“Ukrayna Savunma Temas Grubu (ABD Savunma Bakanı liderliğindeki yaklaşık 50 ülkeden oluşan grup – ed.) ile bu konuda yakın istişareler var. Yetkili, Ukraynalılara kendi talep etmedikleri ve ihtiyaç duymadıkları hiçbir şey teslim edilmiyor” dedi.