Belçika yardım paketini genişletiyor

Belçika yardım paketini etkinlik, eğlence ve sanat sektörlerindeki bağımsızları kapsayacak şekilde genişletiyor

Belçika federal hükümeti, etkinlikler, eğlence, sanatçı ve eğlence sektörlerindeki serbest meslek sahiplerinin, koronavirüs krizinin etkisini hafifletme amaçlı bir yardım paketinin hazır olduğunu doğruladı.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerden (KOBİ’ler) ve serbest meslek sahiplerinden sorumlu olan Denis Ducarme: Sosyal güvenlik fonlarına bu sektörlerin pakete uygun olduğunu teyit eden bir genelge gönderdiğini duyurdu.

Ducarme, “İşletmeler bir sonraki duyuruya kadar ‘Tamamen veya kısmen zorunlu kapatma’ kapsamında destek almaya devam edecekler.

Önlemin kapsadığı faaliyetler arasında etkinlikler, sanatçılar, gece dükkanları ve nargile barları bulunmaktadır.

23 Mart 2020’de kabul edilen bir yasa uyarınca, COVID-19’un yayılmasını engellemeye yönelik tedbirlerle faaliyetleri durdurulan veya kısıtlanan girişimciler, dört çeyreğe kadar aylık bir mali ödenek içeren yardım paketinden yararlanabilirler.

Bunun dışıda ödenen sağlık hizmetleri ve iş göremezlik, engellilik ve annelik ödenekleri gibi sosyal hakların genişletilmesi söz konusudur.

Fuar satıcıları, etkinlik sektörü ve düğün organizatörlerinin temsilcileriyle görüştükten sonra, yardım paketine erişim hakkına sahip olduklarını duyurduk.

Bu erişim, faaliyetlerinin belirli bir süre boyunca tamamen veya kısmen kesintiye uğradığını veya kesintinin 23 Mart 2020 yasası uyarınca COVID-19 kriziyle bağlantılı olduğunu belirttik.

Fuar dışında küçük bir faaliyeti olan bir satıcı da yardım paketine dahil edilmiştir” dedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından COVID-19’un yayılmasına karşı alınan acil tedbirler nedeniyle, iş bırakma süresinin uzunluğu ne olursa olsun, faaliyetlerine devam edemeyen serbest meslek sahipleri için 31 Aralık 2020’ye kadar uzatıldı.

Geçici yardım almak isteyen serbest meslek sahipleri öncelikle sosyal güvenlik fonlarıyla iletişime geçmelidir.

Geçici yardım almak isteyen serbest meslek sahipleri, 0800 / 12.018 numaralı çağrı merkezine müracaat edebilirler