Belçika’da yaşamını yitiren hasta sayısı 2 bin 523’e yükseldi

Belçika’da yeni tip corona virüs (covid-19) salgınında vaka sayısı son 24 saatte 1580 artarak 24 bin 983’e ulaştı.

Belçika Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, ülkede hastaneye kaldırılanların sayısının son 24 saatte 459 artarak 5 bin 590’a ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, yoğun bakım ünitesindeki hasta sayısının 9 artarak 1285’e yükseldiği bildirildi.

Kovid-19 görülen kişi sayısının son 24 saatte 1580 artarak 24 bin 983 ‘e çıktığı bilgisi paylaşılan açıklamada, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının da son 24 saatte 283 olduğu belirtildi.

Ülkede salgının başlangıcından bu yana yaşamını yitiren hasta sayısı ise 2 bin 523’e yükseldi.

HUZUREVLERİ VE HAPİSHANELER

Durumun giderek kötüleştiği huzurevleri ise yardım talep etti. Ülke genelinde yaklaşık 600 kişinin huzurevlerinde vefat ettiğine dikkati çekilirken, personel ve tıbbi malzemelerdeki eksikliğin ciddi boyutlara ulaştığı belirtildi.

Bu arada Belçika’daki morg kapasitelerinin dolmaya başlamasının ardından Brüksel’de ve Liege’de dondurucu bulunan tırların morg hizmeti vermeye başladığı duyuruldu.

Brüksel bölgesi de Kovid-19’un yayılmasıyla mücadele etmek için yeni bir yasayla vefat eden kişilerin cesetlerinin hızlı bir şekilde morglara taşınması ya da gömülmesini zorunlu kıldı. Araştırmalar, cesetlerin yaklaşık 3 gün boyunca daha virüsü bulaştırabildiğine işaret ediyor.

BRÜKSEL BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN TÜRK VATANDAŞLARINA MESAJ

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Hasan Ulusoy da yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki Türk toplumuna yardımlarını artırma çağrısında bulundu.

Belçika içindeki dayanışma yardımlarını memnuniyetle izlediğini belirten Ulusoy, “Önümüzdeki günlerde mübarek Ramazan ayını idrak edeceğiz. Belçika’da geçici süreyle bulunup salgın nedeniyle evlerine dönemeyen gençlerimiz, insanlarımız ve sokağa çıkamayan yaşlılarımız başta olmak üzere ihtiyaç sahibi insanlarımıza, bizlere haber vermeleri halinde, bu ayda erzak kolileri ulaştırabilmek için yardımseverlere çağrıda bulunmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

T.C. BRÜKSEL BÜYÜKELÇİSİ DR.HASAN ULUSOY’UN YAKLAŞAN RAMAZAN AYI BAĞLAMINDA BELÇİKA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNA MESAJI

Korona virüs (covid-19) salgını ile mücadele edildiği bu zor dönemde toplumsal dayanışma ve yardımlaşma bu gibi insani krizlere karşı özel önem taşımakta.

Belçika’da yaşayan insanlarımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizde bu salgınla mücadele bağlamında başlatmış oldukları #BizBizeYeterizTürkiyemkampanyasına yapmakta olduğu cömert ve gönülden katkılar takdirle karşılanmaktadır.

Büyükelçiliğimiz, Başkonsolosluklarımızın da işbirliğiyle sosyal medya hesaplarından kampanya bilgilerini paylaşmış, bu duyurular Belçika’daki Türk sivil toplum kuruluşları ve yerel Türk basın organları aracılığıyla en geniş kitlelere duyurulmuştur. Katkılara çok teşekkürler.

Aynı zamanda Belçika içindeki dayanışma yardımlarını memnuniyetle izlemekteyiz. Kökeni, dini ne olduğuna bakılmaksızın ihtiyaç sahibi Belçikalılara, derneklerimiz, iş insanlarımız, maske olsun, gıda olsun bir dizi destek sağlamaktalar. Bunları destekliyoruz ve teşvik ediyoruz. Bu girişimlere destek veren insanlarımızla gurur duyuyoruz. Komşusu açken tok yatmayı zul gören bir inancın ve kültürün temsilcileri olarak insanlarımızdan Allah razı olsun. Bu yardımları gördükten sonra, Belçika’da yabancılara sıcak bakmayan, yaftalayan kesimlerin hatalarını anlayacaklarını da umarız.

Önümüzdeki günlerde mübarek Ramazan ayını idrak edeceğiz. Belçika’da geçici süreyle bulunup salgın nedeniyle evlerine dönemeyen gençlerimiz, insanlarımız ve sokağa çıkamayan yaşlılarımız başta olmak üzere, ihtiyaç sahibi insanlarımıza, bizlere haber vermeleri halinde, bu ayda erzak kolileri ulaştırabilmek için yardımseverlere çağrıda bulunmak istiyoruz.

Başta uçuşların durdurulması nedeniyle ülkemize dönememekten dolayı sıkıntıya düşen öğrencilerimiz olmak üzere yukarıda belirtilen kategoriye giren ihtiyaç sahipleri Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımıza e-posta gönderebilirler.

Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız mensuplarının gıda kolileriyle aktif şekilde destek verdiği bu kampanya çerçevesinde, ihtiyaç sahiplerine erzak kolilerinin hazırlanması ve teslim edilmesi konusunda yardımcı olmak isteyen insanlarımız, derneklerimiz ve iş çevrelerimizin Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza e-posta yoluyla başvurmalarını rica ederiz.

Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızın iletişim bilgileri :

T.C. BRÜKSEL BÜYÜKELÇİLİĞİ

E-posta:embassy.brussels@mfa.gov.tr

Telefon: +32 2 5061120 /+32 2 5134095

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +32 474 02 01 21

T.C. ANVERS BAŞKONSOLOSLUĞU

Eposta:consulate.antwerp@mfa.gov.tr

Telefon: +32 3 8207100

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu : +32 487825966

T.C. BRÜKSEL BAŞKONSOLOSLUĞU

E-posta:consulat.bruxelles@mfa.gov.tr

Telefon: +32 2 548 93 40

Acil: +32 486 48 00 90

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +32486480090