Belçika’dan: Kısa, kısa..

‘En riskli kısım’: Brüksel Havalimanı kaosu yolcuları öfkelendiriyor

Belçika’nın Corona Komisyonu Üyesi Pedro Facon, “sağlık nedenlerinden” dolayı hastaneye kaldırıldı.

Vandenbroucke, Belçika’nın kurallarının Cuma günü gevşetilmeyeceği konusunda uyardı.

Hava raporu: Bu hafta Belçika’da kar bekleniyor.

İngiltere, AstraZeneca aşısını piyasaya sürmeye başladı.

Flanders’daki Covid-19 salgınları, daha bulaşıcı türlerle ilgili endişeleri artırıyor.

Belçika’nın yeni koronavirüs enfeksiyonları 1.600’ün altına düştü.

KU Leuven, ölümcül sagına karşı öğrencilere yeni yaptırımlar uyguluyor.

Brexit: İngiliz gurbetçilerin İspanya’ya dönmesi engellendi.

Brüksel’de sokağa çıkma yasağına karşı gösteri düzenlendi.

Brüksel indie İngilizce kitapçısı Sterling Books kapanacak.

Belçika Başbakanı: 2021de kuaföre gitmek istiyorsanız, kurallara uyun.

Boris Johnson, İskoçların bağımsızlık referandumuna karşı olduğunu doğruladı.

Bu hafta sonu kırmızı bölgelerden yaklaşık 40.000 gezgin döndü.

Corona Danışma Kurulu: 2021’in ilk toplantısı Cuma günü yapılacağını onaylandı.

Kriz ve kötü hava, bu Noel’de daha az kıyı turisti görüldü.

Oxford / AstraZeneca: İngiltere önümüzdeki hafta kullanıma sunulmaya başlıyor.

Kuş Gribi: Fransız kaz ciğeri bölgesinde 48 salgın tespit edildi.

‘En riskli kısım’: Brüksel Havalimanı kaosu yolcuları öfkelendiriyor

Bu hafta sonu Brüksel Havalimanı’na varan yolcular, havalimanının çeşitli kontrolleri sırasında büyük kuyruklar ve kalabalığın potansiyel (Covid-19) sağlık riski konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Pazar akşamı yolcu yer belirleme formları kontrol edilirken oluşan uzun kuyrukların ardından, havalimanında birbirine yakın yüzlerce kişiyi gösteren fotoğraf ve videolar, resmi raporların yanı sıra sosyal medyada dolaşmaya başladı.

Havaalanına saat 19: 00’da gelen bir yolcu, The Brussels Times’a, havaalanı başlangıçta iyi durumdayken durumun hızla kötüleştiğini söyledi.

“Sadece ana yürüyen merdivenlere giderken, büyük bir insan deniziyle karşılaştığımız bagaj salonuna giderken, en çok ne olup bittiğine dair kafamız karıştı” diye açıkladı. “Arkadan ileride neler olduğunu görmek imkansızdı, ancak iki polis muhafız kalabalığın arasından koşarak öndeki çabaları desteklemek için koştu ve daha sonra öğrendiğimiz gibi, bir sonraki bölgeye hareket eden insanların akışını kontrol etmek. belgelerini kontrol edin ”diye ekledi.

Brüksel Havaalanı sözcüsü, “Uzun hat, federal polisin havalimanında yolcuların Yolcu Bulma Formları (PLF) üzerindeki kontrollerinden kaynaklandı” dedi.

“Sadece bir saat kadar süren yoğun bir anla ilgiliydi, ardından tekrar sakinleşti,” dedi ve havaalanının herkesi her zaman yüz maskesi takmaya ve sosyal mesafeye saygı göstermeye çağırdığını ekledi.

Ancak gelenler, eleştiriyi çeken tek parça değildi ve ikinci bir yolcu, koronavirüs testi yaptırma sürecini “karmakarışık” olarak nitelendirdi.

Yolcu tarafından açıklandığı gibi test edilecek satırlar. Kredi: Brüksel Times

Pazar öğleden sonra havaalanına gelen yolcu The Brussels Times’a “Kuyruklar çok büyük ve ön rezervasyon sistemi terk edildi, bu nedenle belirli bir süre için rezervasyonla bile çok uzun bir kuyrukta bekliyorsunuz” dedi.

“Sorun şu ki, kuyrukta geçirilen zaman birçok yolcu için virüse maruz kalma açısından yolculuğun en riskli kısmı olacak” diye ekledi.

Kırmızı bölgeden dönen ve Belçika sigortası olan yolcular için testler ücretsizdir. Belçika sigortası olmayanlardan 46,81 € tahsil edilecek ve sonuçlar 48 ila 72 saat sonra açıklanacaktır.

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke’nin ofisine göre, bu hafta sonu yurt dışından yaklaşık 40.000 kişi geri döndü ve VRT NWS’den gelen bilgileri doğruladı. Bunların büyük çoğunluğu kırmızı bölgeden geldi.

Cumartesi günü 20.389 Yolcu Bulma Formu dolduruldu. Bu, gelen yolcuların 48 saatten fazla yurtdışında bulunduklarında doldurmaları gereken belgedir. Bunlardan 17.701’i kırmızı bölgeden dönüyordu.

Pazar günü, 19.937’si kırmızı bölge iadeleri için olmak üzere 22.315 başka form kaydedildi.

Bakan Vandenbroucke’nin sözcüsü France Dammel, “Bu rakamlardan memnunuz” yorumunu yaptı. “Havaalanında PLF’den kaçmak zor, Brüksel’deki Midi tren istasyonunda ise Cumartesi günü çok sayıda kontrol vardı. Düzenli olmayanlar para cezasına çarptırıldı ve formu yerinde doldurmak zorunda kaldı ”.

Çarşamba gecesi gece yarısından itibaren, 48 saatten fazla yurtdışında kaldıktan sonra Belçika’ya dönen kişilerin karantina altına alınması gerekiyor.