Belçikalı Dr.Piot’un ‘Ebola’ virüsünü 1976 yılında bulduğu açıklandı

Dr-Peter-Piot-Ebola-2014-11976 yılında bir grup sağlık görevlisi o zamanlar Zaire olarak bilinen Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne gidip yeni bir ölümcül virüsü buldu.

Bugün bu virüsü Ebola olarak biliyoruz.

27 yaşındaki Belçikalı mikrobiyolog Peter Piot ve çalışma arkadaşları Ebola virüsünü bilimsel anlamda keşfeden ilk bilim adamlarıydı.

The Wall Street Journal kısa bir süre önce Dr. Piot ile buluştu ve Piot WSJ ekibine yaklaşık 40 sene önce yaptığı geziden bazı görüntüleri verdi.

Şu anda Demokratik Kongo Cumhuriyeti olarak bilinen Zaire’ye yaptıkları tıbbi geziyi anlatan Dr. Piot, “Nasıl yayıldığı ve nereden bulaştığı bilinmeyen bir salgın gerçekten çok korkutucuydu. Daha sonra kendimize ilk sorduğumuz soru bu hastalığın sineklerden mi, yemeklerden mi, sudan mı, el sıkışmadan mı, yoksa seksten mi bulaştığıydı,” ifadesini kullandı.

Gezide ekibin şansı yaver gitmişti. Bu uluslararası ekipteki kimse Ebola virüsüne yakalanmamıştı. Ekipteki doktorlardan Prof. Guido van der Groen, “Koruyucu eldivenler takmamıştık. Şu anda bunu yapmamak imkansız,” yorumunu yaptı.

Ekip oradaki çalışmalarını küçük bir renkli kamera ve ABD Büyükelçiliği’nden kiralanan bir siyah-beyaz kamera ile kaydetmiş. Ekip virüs için yaptıkları test için köy ve kliniklerdeki çalışmaları sırasında 160 dakikalık bir video çekmiş.

Prof. Van der Groen ile senelerce Tropik Tıp Enstitüsü’nde çalışan Nico Van Aerde, “Ekip yerel bir futbol maçı gibi anılarını da kaydetmiş,” dedi.

Ekibin elindeki teknoloji gören yerel halk neredeyse akıllarını yitiriyormuş. Aerde daha önce hayatlarında hiç bir sinema filmi görmeyen köylülerin Dr. Piot ve çalışma arkadaşlarının futbol maçını kendilerine izletmesinden sonra onları büyücü sandığını aktardı.

Dr. Piot Belçika’da Zaire’de hayatını kaybeden bir Belçikalı misyonerden kan örneği almış. Kan örneğini tanımlayamayan Zaireli bilim adamları kan örneğini “Sarı Humma?” etiketiyle Belçika’ya göndermiş.

Dr. Piot ve ekibi bunun ilk başta Ebola’dan birkaç yıl önce keşfedilen Marburg virüsü olduğu sanmış.

Daha sonra bu kan örnekleri Atlanta’daki Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezleri’nde bulunan yüksek güvenlikli bir laboratuvara gönderilmiş. Laboratuvar bunun yeni bir virüs olduğunu açıklamış.

Leave a Reply

Your email address will not be published.