Belçika’nın Covid-19 durumu!..

Wallonia, Brüksel, Flanders: Belçika’nın Covid-19 durumu

Yükselen koronavirüs enfeksiyonları ile karşı karşıya kalan Belçika’daki bölgesel ve yerel yetkililer, ülke çapında uygulananların üstüne kendi önlemlerini almak için harekete geçti.

Karantinayı önlemeye yönelik çabanın bir parçası olarak, alınan yeni önlemler, büyük ölçüde değişen kurallar ile virüsün daha fazla yayılmasını durdurmak için yerelleştirilmiş sorunları ele almayı hedefliyor.

Wallonia’da kapıdan kapıya satıcılar çalışabilir mi?

Halka açık yerlerde içki içmeye izin verilir mi?

Konaklama sektörü ülke çapında mücadele ediyor mu?

Bugün Belçika’da COVID-19 gelişmeleri:

Valonya, korona virüs rakamları ikiye katlandıkça daha sıkı önlemler alıyor.

Virolog ve interfederal Covid-19 sözcüsü Steven Van Gucht Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Valon eyaletlerindeki yeni enfeksiyon sayısının önceki haftaya göre ikiye katlandığını söyledi.

En kötü etkilenen bölgeler, geçen hafta günde ortalama 623 yeni vaka ile Liège ve ortalama 586 yeni vakayla Hainaut illeridir.

“Böyle rakamlarla devam edersek, genel bir karantina olacak. Pazar günü RTL-TVi’de Walloon Brabant Valisi Gilles Mahieu, bir noktada başka bir çözüm yok.

“Ülkenin çökmesini ve insanların hastaneye kaldırılmasını önlemek için acil ve kasıtlı önlemler almalıyız. Davranışlarımızı değiştirmeliyiz.” Dedi

Geçen hafta açıklanan federal önlemlere ek olarak ülke genelinde barların saat 23: 00’de kapandığı görülüyor.

Valon eyaletleri Cuma günü eyaletten eyalete farklılık gösterse de ek önlemler uygulamaya karar verdi.

Bu önlemler, 10 Ekim Cumartesi günü yürürlüğe girdi ve bir ay sürecek.

Leuven önlemleri sıkılaştırıyor: restoranlar erken kapanıyor, halka açık yerlerde içki yasağı uygulanıyor.

Hainaut, Liège, Namur ve Lüksemburg illerinde spor kulüplerinin kafeteryaları ve tüm spor altyapı tesisleri kapandı.

Hainaut, Liège ve Lüksemburg’da kapıdan kapıya satışlar da yasaklandı ve Lüksemburg da artık açık havada her zaman yüz maskesi takmayı zorunlu hale getirdi.

Liège ve Lüksemburg eyaletleri de alkol tüketimini halka açık yerlerde ve halka açık yollarda

23: 00-18: 00 saatleri arasında yasakladı.

Walloon Brabant’ta hafta sonu herhangi bir önlem alınmadı, ancak belediye başkanlarının yapacağı bir kriz toplantısı bunu değiştirebilir.

Açıklanan tedbirler arasında sokağa çıkma yasağı bulunmamakla birlikte, Cuma günü İçişleri Bakanlığı’na 01:00 – 06:00 saatleri arasında yasak getirebilecek bir kararname sunuldu ve yapılacak bir danışma toplantısında görüşülmesi planlandı.

Brüksel korona virüsün odak noktası olmaya devam ediyor

Sağlık yetkililerine göre Brüksel Başkent Bölgesi, geçen hafta günde ortalama 817 yeni vaka ile Belçika’daki salgının ana odak noktası olmaya devam ediyor.

Bölgede son iki hafta içinde 100.000 kişi başına 759 doğrulanmış vaka görüldü, bu da tüm ülkedeki oranın yaklaşık iki katı – şu anda 387.

8 Ekim sabah saat 07: 00’den itibaren Başkent Bölgesi, alkollü olup olmadığına bakılmaksızın tüm barları, kafeleri (yemek servisi yapanları da) ve spor kulüplerinin kafeteryalarını, parti ve etkinlik salonlarını kapattı.

Ayrıca, Brüksel-Başkent Bölgesi’nin tamamında halka açık yerlerde alkol içmek yasaklanmıştır.

Amatör spor müsabakalarının ve müsabakalarının halka açık olmaksızın devam etmesine izin verilecektir.

Virüs, Flanders’da da aşırı artış gösteriyor

Van Gucht’a göre Flanders’da da virüs güçleniyor gibi görünüyor.

Van Gucht, “Şimdi Limburg’da da rakamların ikiye katlandığını görüyoruz ve Anvers şehrinde yeni vaka sayısında bir kez daha önemli bir artış var” dedi.

Bununla birlikte, Flaman Bölgesi’nde şimdiye kadar yalnızca bir şehir, federal olanlara ek önlemler almıştır.

Leuven’de restoranlar, barlar ve kafeler gibi 23: 00’da kapanmak zorunda kalacak.

Restoranlar için ise tedbir sadece hafta boyunca geçerlidir.

Ayrıca, halka açık yerlerde alkol tüketimi de 22: 00’den sonra yasaklanacak ve spor komplekslerindeki soyunma odaları (yüzme havuzları hariç) kapalı kalacaktır.

Flanders’ın geri kalanında, şu anda yürürlükte olan önlemler, evinizin dışında 3 yakın temasın azaltılmış bir sosyal temas, en fazla 4 kişiyle özel toplantılar, saat 11: 00’de kapanan barlar ve en fazla 4 kişi ile görüşme, mümkünse evden çalışma önerisi.

Flaman Eğitim Bakanı Ben Weyts, okulların öğrenciler için “en güvenli yer” olduğunu söyleyerek bölgedeki tüm okulları açık tutmak ve öğrencileri uzaktan eğitime geri göndermekten kaçınmak istiyor.

Weyts, okulların, “özellikle toplumun geri kalanıyla karşılaştırıldığında” yeni enfeksiyonların ortaya çıkmasını engelleme açısından “mükemmel bir iş” yaptığını söyledi.