Çin’in Wuhan laboratuvarı tehlikeli bulundu

Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarını ziyaret eden iki ABD elçilik görevlisinin Dışişleri Bakanlığı’nı laboratuvarın güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu ve burada yapılan çalışmaların SARS benzeri bir salgının başlamasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün Yunnan’ın bin 600 kilometre uzağında bulunan mağaralarda yakalanan memeliler üzerinde deneyler yaptığı Ortaya çıktı.

Bu deneyler, ABD hükümeti tarafından finanse edilmekte.

Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarını ziyaret eden iki elçilik görevlisinin ABD Dışişleri Bakanlığı’nı laboratuvarın güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu ve burada yapılan çalışmaların SARS benzeri bir salgının başlamasına neden olabileceği konusunda uyardı.

ABD’nin teknolojik ve mali desteğiyle kurulduğu belirtilen Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarının tehlike saçtığı iddialarına laboratuvar yetkilileri itiraz etti.

Enstitüdeki bilim insanları güvenlik problemi olmadığı yönünde açıklama yaptılar.

Görevli bilim insanlarının ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen deneyler yaptığı belirlendi.

ABD’den yapılan yardımlarla deney yapması için yetkilendirilen Wuhan laboratuvarının, bir proje kapsamında yarasalar üzerinde deney yaptığı öğrenildi.

Araştırmanın sonuçları Kasım 2017’de ‘SARS ile ilişkili corona virüslerin zengin gen havuzunun keşfi, SARS corona virüsünün kökeni hakkında yeni görüşler sunuyor’ başlığı altında yayınlandı.

Çalışma şöyle özetlendi: ‘Yunan’daki bir mağarada bulunan yarasalar yakalandı ve laboratuvar deneyleri için kullanılan coronavirüsler için örneklendi.”

“Tüm örnekleme prosedürleri, Wuhan Viroloji Enstitüsü Hayvan Etiği Komitesinin onayı ile veterinerler tarafından gerçekleştirildi.”

“Yarasa numuneleri, Nisan 2011 ile Ekim 2015 tarihleri ​​arasında Çin’in Yunnan Eyaleti, Kunming’de tek bir yerde (mağarada) doğal yaşam alanlarında farklı mevsimlerde on kez gerçekleştirildi. Yarasalar tuzağa düşürüldü ve dışkı sürüntü örnekleri toplandı.”

Nisan 2018’de yayınlanan bir başka çalışma, ‘yarasa kökenli HKU2 ile ilişkili bir corona virüsün neden olduğu ölümcül domuz akut ishal sendromu’ olarak adlandırıldı ve araştırmayı şu şekilde açıkladı:

“Çin’deki domuz çiftliklerinde 2016 yılında yarasalardan yayılan bir corona virüs salgını sonrasında, yarasalar bir mağarada ele geçirilmiş ve numuneler alınmıştır.”

Bilim adamları, virüsü laboratuar ortamında büyüttü ve üç günlük domuz yavrularına enjekte ettiler. Hasta domuzcuklardan alınan bağırsak örnekleri öğütüldü ve diğer domuz yavrularına da verildi.

Belgotürk Gazetesi Ekonomi yazarı Duayen Ekonomist Erhan Yurdayüksel; “Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarı 40 milyon euro değerinde ve bölgenin en gelişmiş laboratuvarı olarak bilinmektedir.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından burada görev yapan bilim insanlarına yaklaşık 4 milyon dolara yakın fon hibe olarak verilmiştir.

Bilim insanları taradından vahşi hayvanlar ve özellikle memeliler üzerinde yapılan deneylere Dünya devleri milyon dolarlar yatırıyorsa gelişmeler pek hayra alamet değidir.

Son yıllarda insan ölümlerine neden olan farklı virüslerin bu ve benzeri laboratuvar ortamlarıyla bir ilişkisi olabilir mi?! şüphesi insanları tedirgin etmektedir.

Üstelik yarasa deneylerine yatırılan paralar göz önüne alındığında deney sonuçlarının değeri tahmin edilebilir…

Yapılan deneyler kontrolden çıktığında savaş heveslisi dengesiz liderlerin ve terör guruplarının eline geçebilir.

İnsanlığın geleceği ile kumar oynamak hiç bir ülkenin tekelinde olmamalıdır.

Tehlike büyüktür, acil önlemler alınmadığı taktirde yakın gelecekte insanlığın ölümcül bir kabus yaşaması kaçınılmazdır!..” Dedi.