COVID-19: Belçika’da yeni vaka sayısı artıyor!..

Federal sağlık enstitüsü Sciensano’nun Pazar günü sunduğu rakamlara göre, Belçika’daki yeni koronavirüs Covid-19 vakalarının sayısı, hastaneye yatışlar ve ölümler azalmaya devam etse de arttı.

Sciensano’nun son rakamlarına göre, geçen hafta Belçika’da günde ortalama 454 435,6 kişi yeni koronavirüs (Covid-19) pozitif test etti – ortalama 8,4 artış.

Günde yeni enfeksiyonlar eğilimi, 27 Ağustos’tan 2 Eylül’e 7 günlük dönemde, önceki yedi günlük döneme kıyasla yüzde 3 arttı.

Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’da teyit edilen toplam vaka sayısı dün 87.825 – 651 daha fazla.

Toplam vaka sayısı, Belçika’da enfekte olmuş tüm insanları yansıtır ve doğrulanmış aktif vakaların yanı sıra pandemi başlangıcından beri iyileşen veya virüsün sonuçlarından ölen hastaları içerir.

Yeni vakalardaki artış sırasıyla 793 ve 570 Brüksel ve Anvers dışındaki tüm illerde yaygındı, ancak bunlar başlangıçta en yüksek sayıya sahip bölgelerdi.

27 Ağustos – 2 Eylül tarihleri ​​arasında yetkililer, bir önceki hafta 15’ten küçük bir artışla, günde ortalama 16,7 yeni hastaneye kabul edildiğini kaydetti.

Toplamda 215 hasta hastanede, 53’ü yoğun bakımda – biri dünden fazla. Yoğun bakım ünitesinde 238 hasta solunum cihazında tutulmaktadır.

Geçen hafta günde ortalama 3,4 ölüm meydana geldi, bu bir önceki haftaya göre yüzde 24 düşüş anlamına geliyor.

Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’daki toplam ölüm sayısı şu anda 9.906 – düne göre beş fazla.

VRT radyosunda konuşan virolog Marc Van Ranst; Yeni vakalardaki hafif artış, iki faktörün sonucu olarak son haftalarda görülen vakalarda düşüşün sona erdiğini gösteriyor.

İlk faktör turistlerin geri dönüşü. Geçtiğimiz haftalarda, genellikle Fransa ve İspanya gibi koronavirüsün buradan daha fazla olduğu bölgelerden yüzbinlerce insan tatilden döndü.

“İkinci faktör ise belli bir miktar korona yorgunluğu. İnsanlar alınan önlemlerden bıktı. Onlar hakkında pek çok fikir yazısı ve açık mektup var. Yani bunun da belirli bir etkisi var. Corona yorgunluğu, önlemlerin daha az takip edilmesini sonucu artışlar rakamlara yansıyor” dedi.