Covid-19: Brüksel Havalimanı’nda zorunlu test başlıyor!..

Yolcular yakında Brüksel Havalimanı’nda Covid-19 için test edilecek

Kırmızı bölgeden dönen Brüksel Havaalanına inen kişiler yakında alanda (COVID-19 testi) test edilebilecek.

Virolog Steven Van Gucht yaptığı açıklamada: “Gelen yolcuya uygulanacak testler, bu haftanın sonundan veya bir sonraki haftanın başından itibaren mümkün olacak.

Havaalanında uygulanmayacak olan test, her şeyden önce yolcuların kırmızı bölgeden dönen insanlar için gerekli önlemlere başlamasına izin verecek.

Brüksel Havaalanı web sitesinde, yapılan test sonuçları yayınlanacak, birkaç saat içinde hazır hale getiren testler mobil laboratuvarda analiz edilecek.

Havaalanının birlikte çalıştığı laboratuvar, Belçika’nın halk sağlığı enstitüsü Sciensano tarafından akredite edilmiştir.

Test merkezi Brüksel Havalimanı’na girişte bulunacak.

Covid-19 testi gerektiren ülkelere giden yolcular ve iletişim izleyicileriyle ulaşılan aktivasyon kodu olan kişiler için de test yaptırmak zorunlu olacak.

Yolcular alandan test kayıt işlemini yaptırabilecekler veya test merkezini işleten Ecolog platformu aracılığıyla önceden kayıt yaptırabilecekler.

Merkez, havalimanı binasının dışında gidiş katında yer alacak ve Brüksel Havalimanı’na göre 03:30-12: 00 (gece yarısı) arasında açık olacak.

Corona virüsüne maruz kaldıktan kısa bir süre sonra test yaptırmak veya kırmızı bölgeden geri dönmek karantina yerine geçmez, virüsün taşıyıcısı olmadığınızı garanti etmez ,çünkü hastalığın ortaya çıkması iki hafta kadar sürebilir” dedi.