COVİD-19: Yanlış koronavirüs bilgileri ölümlere neden oldu!..

Bilim insanları, koronavirüs (Covid-19) hakkındaki yayınlanan yanlış bilgilerin binlerce insanın ölümüne neden olduğunu tesbit etti.

American Journal of Tropical Medicine and Hygiene’da yayınlanan bir araştırmaya göre, yeni koronavirüs (Covid-19) hakkındaki yanlış bilgiler binlerce ölüme neden oldu.

Avustralya, Japonya ve Tayland’dan uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, Aralık 2019 ile Mayıs 2020 arasında derlenen yanlış verileri analiz etti.

Araştırma, vücutlarını dezenfekte etmek için alkol aldıktan sonra yaklaşık 800 kişinin öldüğünü, 5900 kişinin metanol tükettikten sonra hastaneye kaldırıldığını ve yüzde 60’ın daha sonra görme yeteneğini kaybettiğini gösteriyor.

Hindistan sosyal ağlarında dolaşan bazı yanlış bilgiler, İnternet kullanıcılarını Covid-19 enfeksiyonundan korumak için idrar veya inek gübresi tüketmeye yöneltti.

Suudi Arabistan’da bazı yayınlar deve idrarı ve kireç karışımının koronavirüse karşı korunduğunu iddia etti.

87 ülkeden 25 dilde verileri inceleyen çalışmada, yanlış bilgilerin yanısıra sağlık çalışanlarının defalarca sözlü ve fiziksel tacize uğradığı ortaya çıktı.

Bu nedenle bilim adamları, hükümetleri ve uluslararası kuruluşları sosyal medyada dolaşan yanlış bilgileri daha iyi kontrol etmeye çağırdı.