COVID-19: Belçika tatil için ek önlemler alıyor

Başbakan Alexander De Croo, düzenlediği basın toplantısında, Noel’den üç gün önce Belçika’nın koronavirüsün ve Omicron varyantının hızlı yayılmasını yavaşlatmak için yeni önlemler aldığını duyurdu.

De Croo, “Ülkemizde üç haftadır Delta dalgasıyla mücadeleye yönelik istikrarlı bir önlem paketimiz var ve bu önlemlerin yardımcı olduğunu görebiliyoruz enfeksiyon sayısı düşüyor.

Ancak bu rakamlara rağmen endişe edilecek bir durum olduğu açık. Omicron varyantı hakkında zaten bildiklerimiz iyi bir haber değil” dedi.

“Uzmanlar, bu varyantın çok yakında ülkemizde de baskın hale geleceğini tahmin ediyor. Kesin olan bir şey var: Her zamankinden daha dikkatli olmalıyız.”

“Durumu her gün takip ediyoruz. Bazı ülkelerde zaten daha fazla Omicron enfeksiyonu var, bu yüzden onları yakından takip ediyoruz, ”dedi.

Başbakan De Croo. “Gerekirse daha sıkı önlemler de alacağız. Ama sadece gerekirse.”

“Bugün, o güçlendirici aşıyı olmaktan daha önemli bir şey yok. Ben de bugün benimkini oldum” diye ekledi.

“Özellikle şu anki gibi kritik bir zamanda, kışın ortasında. Bu nedenle mevcut önlemleri teyit etmeye ve bir dizi yeni önleyici tedbir almaya karar verdik.”

Önleyici tedbirler
26 Aralık Pazar gününden itibaren, seyirciler oturuyor olsa bile tüm kapalı mekanlar (evdekiler dışında) yasaklanacak:

*Sinemalar, tiyatrolar ve konser salonları kapatılmalıdır.

*Kütüphaneler, müzeler ve spor faaliyetlerine izin verilmeye devam edilecek. Normal yüzme havuzları da açık kalabilir, ancak subtropikal havuzlar (su parkları gibi) kapatılmalıdır.

*Aynı zamanda Flanders Kültür Bakanı olan Flaman Devlet Başkanı Jan Jambon, son iki yılda kültür sektörüne ardı ardına gelen darbelerden pişmanlık duydu. “Destek tedbirleri ve sektörle diyalog devam edecek. Bu krizde kuruluşlara yardımcı olmak istiyoruz.”

*Noel pazarları ve kış köyleri, kültürel ve diğer performanslar ve kongreler dahil olmak üzere bir çadırda düzenlenen tüm açık hava etkinliklerine artık izin verilmeyecek. Ayrıca, 100’den fazla ziyaretçisi olan etkinlikler için ayrı giriş ve çıkışları olan tek yönlü bir trafik planı oluşturulacak.

*Küçükler hariç, alışverişe yalnızca çiftler halinde izin verilecektir. Mağazalar aynı anda 10 metrekareye yalnızca bir müşteriye izin verebilir.

*Futbol maçları ve cyclo-cross gibi profesyonel ve amatör spor oyunları artık içeride veya dışarıda halka açık olmayacak.

*Mevcut uzaktan çalışma kuralları değişmedi, evden çalışma haftada dört gün zorunlu olmaya devam ediyor. Konaklama endüstrisi ve tıbbi olmayan iletişim meslekleri için önlemler de değişmedi.

‘Farklı bir Noel ümidiyle’
Başbakan De Croo, “Amaç, sağlık sistemi üzerindeki baskıyı yönetilebilir tutmak ve okulların 10 Ocak’ta açılmasını sağlamak” dedi.

Bu önlemlerin herkes için acı verici olduğunu anladığını da sözlerine ekledi. “Bir yıllık çabadan sonra hepimiz farklı bir Noel ummuştuk.”

Ancak De Croo, geçen yılki durumla aradaki farka dikkat çekti. “Bir yıl önce barlar ve dükkanlar kapatıldı. Kuaförler kapatıldı. Birbirimizi bile zor görüyorduk. Bunlar bu yıl mümkün olacak. Ama bunu yeterince vurgulayamam. Lütfen gerekli önlemleri alın, misafir sayısını sınırlayın, kendi kendinize test yapın ve mümkün olduğunca havalandırın.”

De Croo, pandeminin sadece bir sağlık krizi değil, aynı zamanda ekonomik ve insani bir kriz olduğunu söyledi.

“Bu yüzden çok fazla dayanışma görmemiz çok önemli. Bu yıl umduğumuzdan daha zor bitiyor ama ben bunu atlatacağımıza inanıyorum. Size iyi bir yıl sonu şenliği diliyorum, ancak lütfen güvenli bir şekilde kutlayın.”

‘Kapıya gitmeyeceğiz’
“Federal Sağlık Bakanı Sağlık Frank Vandenbroucke, Neyse ki, makul ölçüde emin olduğumuz şeyler var. Aldığımız önlemler işini yapıyor” dedi.

“Ama aynı zamanda yeni bir belirsizlikle karşı karşıyayız. Omicron’un oldukça bulaşıcı olduğunu biliyoruz, ancak hastaneler ve hastaneye yatış üzerindeki etkisinin ne olduğunu bilmiyoruz.”

“Tek başına büyük bir enfeksiyon dalgası zaten bir sorun: insanlar işe gidemiyor, pratisyen hekimler bunalmış durumda… Bu yüzden güvenli tarafta olmalısınız.”

“Benim için yeni önlemler almak nadiren bu kadar zor olmuştur. Bir sanatçının sahnede olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, şimdi bunu tekrar imkansız hale getiriyoruz ve bunun uzun sürmeyeceğini umuyoruz” dedi.

“Kapanmaya gitmiyoruz. Bu önlemleri tam olarak karantina istemediğimiz için alıyoruz. Okulların tekrar açılmasını istiyoruz, hedefimiz bu” dedi.

Vandenbroucke ayrıca düşük gelirli kişilerin eczanede 1 € karşılığında kendi kendine test yaptırabileceğinin de altını çizdi.