Kanadalı balıkçılar mahkemelik oldu…

Kanada-balıkçılar-2014-1Grönland telekomünikasyon şirketi, Atlas Okyanusu’nun altından geçen fiber optik kabloları kopardıkları iddiasıyla trolle avlanan Kanadalı balıkçıları mahkemeye verdi

Grönland telekomünikasyon şirketi Tele Greenland, Atlas Okyanusu’nun altından geçen fiber optik kabloları kopardıkları gerekçesiyle Kanadalı balıkçıları mahkemeye verdi.

Danimarka’dan Grönland’a, oradan da Kanada’nın New Foundland-Labrador eyaletine karşılıklı internet ve telefon iletişimi sağlaması amacıyla iki yakayı bir araya getiren okyanus altındaki kabloların, trolle avlanan Kanadalı balıkçılar tarafından koparıldığını iddia eden Tele Greenland, Kanada Federal Balıkçılık Bakanlığı aleyhine Halifax’da dava açtı.

Kanadalı balıkçıların, hangi tarihlerde, nerede ve ne şekilde avlandıklarını mahkemeye sunan Grönland’ın iddialarına karşılık, Kanada Balıkçılık Bakanlığı, balıkçıların izleme verilerini mahkemeye henüz sunmadı.

Halifax’taki Kanada Federal Mahkemesi’nde 7 Mart’ta açılan dava sonunda, yüz milyonlarca dolara mal olan okyanusaltı kablolardaki zararı hangi tarafın tazmin edeceği de belli olacak.

Kablolardan birisi, yakın zamanda bir Halifax firması tarafından onarılmıştı. Kopan diğer kablolar nedeniyle, bölgedeki telekomünikasyon hizmetlerinde zaman zaman aksamalar oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.