Küresel ısınmaya çare: ‘Karbondioksit avcısı!..’

Fabrika bacasından çıkan karbondioksiti gübre dönüşümünde kullanacak bir teknolojinin küresel ısınmaya çare olabileceği ifade ediliyor.

Dünya Paris İklim Anlaşmasını, Türkiye iç siyasi gelişmeleri tartışırken İsviçreli Climeworks firması fabrika bacalarından çıkan karbondioksiti saklayıp gübre yapımında kullanılacak bir teknolojiyi kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Sistem şöyle işliyor… Fabrika bacasından çıkan ve küresel ısınmayı tetikleyen karbondioksit gazı 18 hava tirübününün içine çekiliyor ve gazlara basınç uygulanıyor, daha sonra buradan elde edilen gübre seralarda kullanılmak üzere paketleniyor.

Climeworks’ün hedefi 2025 yılına kadar dünyadaki karbondioksit salınımını yüzde 1 oranında düşürebilmek.

Bunu yapabilmek için karbondioksit avcısı tiibünlerden 250 bin tane kurmak gerekiyor.

Araştırmalara görö önümüzdeki 22 sene içerisinde karbon salınımı böyle devam ederse dünyadaki ortalama sıcaklık 2 derece daha artacak.

Uzmanlar artık ağaç dikmenin küresel ısınmayı durduramayacağı görüşünde birleşiyor ve daha ciddi önlemlerin alınması gerektiğini söylüyorlar.

İklim değişikliği konusunda uzman olan Sabine Fuss Climeworks’ün sistemini emsalsiz olarak değerlendirdi.

Business Insider’a konuşan Fuss, “Karbondioksiti sonsuza kadar saklayacaklarını söylemeleri önemli. Gübre olarak geri kazandıracaklar. Böylece negatif emisyon riski de ortadan kalkacak” ifadesini kullandı.

Climeworks’ün kardioksit avcısı makinasında 18 toplayıcı bulunyor. Cihaz içindeki yüksek ısı gazın gübre dönüşümünde kullanılmasına yardımcı oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.