Macaristan üç komşusu hariç sınırlarını kapattı

Macaristan 3 komşusu hariç diğer ülkelere sınırlarını kapatıyor

Macaristan 1 Eylül itibariyle doğudaki üç komşusu hariç sınırlarını diğer ülkelere kapatıyor

Macaristan geçen hafta 1 Eylül’den itibaren sınırlarını kapatma kararı almıştı. Bugün itibariyle yürürlüğe giren karardan, ülkenin doğu komşuları Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan gelecek turistler koronavirüs negatif olmaları şartıyla muaf tutulacak.

Pazartesi günü Çek Başbakan Andrej Babis ile konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, daha önceden Macaristan’da tatillerini geçirmek için rezervasyon yaptıran turistlerin ülkeye girişine izin verdi.

Ağustos ayında günlük vaka sayılarının yükselmesi 28 Ağustos’ta alınan sınırları kapatma kararında etkili olmuştu. Kapatma kararını takiben 30 Ağustos’ta günlük vaka sayısı 292 insana ulaşarak tüm zamanların günlük rekorunu kırmış oldu.

Orban’ın kabine şefi Gergely Gulyas, haftaya okulların açılabilmesi için bu kısıtlamaların gerekli olduğunu ve önemlerin insanları koruduğu kadar ekonomiyi de koruyacağını belirtti.

Bayern Munich ve Sevilla arasındaki UEFA Süper Kupa maçının 24 Eylül’de Budapeşte’de oynanması planlıyordu.

Konu hakkında konuşan Gulyas “Hükümet, taraftarların maça katılması için birçok farklı önlem üzerinde çalışıyor” dedi ve hastalığa yakalananların sayısı arttığını ve bu vakaların büyük bir kısmı ülke dışı kaynaklı olduğunu sözlerine ekledi.

Bugün açıklanan GSYH verisine göre Macaristan ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 13.6 daraldı.

Sanayi sektörü yüzde 20.1 daralırken, hizmet sektörü de yüzde 12.2 daralma yaşadı.