Maduro, Papa’nın arabulucu olmasını istedi

Venezuela’da süren politik kriz Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu yeniden harekete geçirdi. Maduro, bir mektup yazarak Papa Francisco’dan sağ muhalefet ile hükümet arasında görüşmelerin tekrar başlaması için arabulucu olmasını istedi.

Venezuela İletişim bakanı Ernesto Villegas, Başkan Maduro tarafından kaleme alınan mektubun Papa Francisco’ya gönderildiğini Twitter’dan açıkladı. Mektup, sağ muhalefetin şiddet eylemlerinde çocukları kullanmaması ve muhalefet ile yeniden diyalog masasının kurulması için Papa’dan yardım istiyor.

Bakan Villegas, çatışmalarda çocukların kullanılmasının uluslararası sözleşmelerle yasaklandığını vurgulayarak muhalefete, çocukların ve gençleri şiddet eylemlerinden çıkarılması için çağrı yaptı.

Papa Francisco, Dominik Cumhuriyeti eski başkanı Leonel Fernández, Panama eski başkanı Martín Torrijos ve eski İspanya başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero arabuluculuğunda hükümet ve muhalefet arasındaki diyalog süreci geçen ekim sonunda başlatılmıştı. Fakat muhalefet, sürecin başlamasından hemen sonra hükümetin varılan anlaşmaları ihlal ettiği iddiasıyla görüşmeleri bırakmıştı. Arabulucular geçen Ocak ayında her iki tarafa da sunduğu süreci yenileme önerisi muhalefet tarafından reddedilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.