May, hükümet kurma yetkisi için Kraliçe’nin huzuruna çıkıyor

Britanya’da halk kararını verdi! Muhafazakâr Partili Başbakan Theresa May, Brexit sürecini yönetirken elini güçlendirmek için gittiği erken seçimlerde hezimet yaşadı. Resmi olmayan sonuçlara göre; Muhafazakârlar Parlamento’ya 318 milletvekili sokacak. Solcu Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi büyük bir ilerleme kaydetti. İşçiler 262 milletvekiliyle Meclis’te temsil edilecek. May, tek başına iktidarını kaybederken, istifa çağrılarına kulak tıkayarak, hükümet kurma yetkisi için Kraliçe’nin huzuruna çıkıyor.

650 üyeli Parlamento’da 639 seçim bölgesinde sonuçlar netleşti. Bu tabloya göre; Muhafazakâr Parti 318, İşçi Partisi 261, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 35, Liberal Demokratlar 12 ve Demokratik Birlik Partisi (DUP) 10 milletvekili çıkardı. Diğer partiler ise Avam Kamarası’nda 13 milletvekiliyle temsil edilecek.
Britanya Bağımsızlık Partisi lideri Paul Nuttall, partisinin Parlamento’da tek bir sandalye alamamasının ardından görevinden istifa edeceğini açıkladı.
Başbakan May’in Kuzey İrlandalı Demokratik Birlik Partisi’yle (DUP) koalisyon görüşmeleri yapması bekleniyor. Zira DUP 10 milletvekili çıkardı ve DUP’lu siyasetçiler, oy sayımına geçildiğinde Muhafazakâr Parti’yle pazarlıklara açık olduklarını duyurmuştu.
BBC ‘acil’ koduyla geçtiği haberde, Theresa May’in yerel saatle 12:30’da (BSİ13:30) Buckhingham Sarayı’na çıkarak, Kraliçe Elizabeth’ten yeni hükümeti kurmak
için yetki isteyeceğini duyurdu.

İSTİFA EDECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ AMA…
Theresa May seçimden beklediği sonucu alamazsa istifa edeceğinin sinyallerini kısa bir süre önce vermişti. May, “Sadece altı sandalye kaybedersem bu seçimi kaybedeceğim ve Jeremy Corbyn Avrupa’yla müzakere masasına oturacak” diye başladığı makalesini 20 Mayıs tarihinde sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı.
Associated Press haber ajansı şimdiye kadar 192 kadının milletvekili seçildiğini duyurdu. Bu bir rekor. Önceki seçimlerde 191, 2010 seçilerinde ise 143 kadın Parlamento’ya girmişti.

BBC’ye de bir mülakat veren İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, “Biz güçlü ve umutlu politikalarımızı sunduk ve halktan müthiş bir karşılık aldı. Sanıyorum bu seçimi kimin kazandığı çok açık” dedi. Hükümet kurma umudu taşıyıp taşımadığına ilişkin bir soruya solcu lider, “Bize güvenen insanlara hizmet etmeye hazırız” yanıtını verdi.

Sky News kanalına konuşan Corbyn, Brexit müzakerelerinin başlaması gerektiğini söyledi. 19 Haziran’da start verilmesi planlanan müzakerelerin ertelenmesine yönelik bir soru üzerine Corbyn, “50’nci Madde yürürlüğe girdiği için müzakereler başlamalı. Bizim pozisyonumuz çok net. Biz iş öncelikli bir Brexit istiyoruz. Bu yüzden en önemli şey Avrupa’yla ticaret anlaşması” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.