OECD: ‘Son 100 yılın en kötü ekonomik krizi’

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye’nin 2020 yılını yüzde 4,8 daralma ile tamamlayacağını virüste ikinci dalga olması halinde ise ekonominin yüzde 8,1 küçüleceğini öngörüyor. Dünya ekonomisinin ise bu yıl yüzde 6 daralması bekleniyor. OECD, salgın nedeniyle son 100 yılın en kötü ekonomik krizinin yaşandığına dikkat çekti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye’nin corona virüsü salgını nedeniyle 2020’de yüzde 4,8 daralacağını, salgında ikinci dalga olması halinde ise yüzde 8,1 daralacağını öngörüyor. OECD, iki olasılığı da eşit gördüğünü belirtti.

OECD bugün güncellediği ekonomik projeksiyonlara göre corona virüsü salgınında ikinci dalga olmaması halinde Türkiye’nin 2021’de yüzde 4,3 büyümesini, ikinci dalga olması halinde ise yüzde 2 büyümesini bekliyor.

Dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 6 daralmasını bekleyen OECD, corona virüsü salgınında ikinci dalga durumunda ise bu daralmanın yüzde 7,6’ya ulaşacağını öngörüyor.

OECD, salgının en çok etkilediği ülke olan ABD’de ikinci dalga olması halinde yüzde 8,5, ikinci dalga olmaması halinde yüzde 7,3 oranda ekonomik küçülme bekliyor.

YÜZ YILIN EN KÖTÜSÜ
OECD, salgının tetiklemesiyle 2020 yılında ortaya çıkan krizin, son 100 yılın en kötüsü olduğunu vurguladı.

OECD, aşı çalışmalarının da geniş ölçekte kullanılabilir hale gelmesine dair beklentilerinin düşük olduğunu ve eşi görülmedik bir belirsizlikle karşı karşıya olunduğunu belirtti.