Qantas Hava Yolları’nın satılması planlanıyor

Avustralya hükümeti, ekonomik zorluk içindeki milli hava yolu Qantas’ın yabancılara satışını kısıtlayan yasanın kaldırılarak satılmasını planlıyor

Avustralya hükümeti, ”Uçan Kanguru” olarak da anılan Avustralya’nın milli hava yolu Qantas’ı satmaya hazırlanıyor.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, açıklamasında, ekonomik zorluk içindeki Qantas Hava Yolları’nın yabancılara satışını kısıtlayan yasanın kaldırılarak satılmasının planladığını bildirdi.

Mevcut yasalara göre Qantas Hava Yolları’nın en fazla yüzde 49’u yabancılara satılabiliyor ve bir şirket tek başına ancak Qantas’ın yüzde 25’ini, yabancı bir hava yolu ise tek başına Qantas’ın ancak yüzde 35’ini satın alabiliyor.

Yeni kanun haftasonuna kadar hazır olacak

Başbakan Abbott, Qantas’ın yabancı yatırımcılara satışını kısıtlayan kanunu tamamen kaldıracaklarını, ancak bunun Qantas’a borç veya kredi verileceği anlamına gelmeyeceğini vurguladı. Abbott, kabine toplantısında 2 saat Qantas’ın satışını sınırlayan kanun üzerinde konuştuklarını ve kanunu tamamen kaldırma konusunda fikir birliğine vardıklarını açıkladı. Abbott, yeni kanunun hafta sonuna kadar hazır olacağını belirtti.

Ana muhalefetteki Avustralya İşçi Partisi ve Yeşiller ise Qantas’ın yabancı yatırımcılara satışını sınırlayan kanunun kaldırılmasına karşı olduklarını açıkladı. İşçi Partisi ve Yeşiller yeni kanunun Avustralya Senatosu’ndan geçmeyeceği görüşünde.

Geçen hafta şirket ekonomik sıkıntılar nedeniyle 5 bin kişinin işine son vereceğini açıklamıştı. 33 bin 265 çalışanı ile Qantas, mevcut yapısı ile Avustralya içinde yüzde 65’lik bir yolcu taşıma kapasitesine sahip. Avustralya dışına seyahat eden yolcuların ise yüzde 18,7’sini Qantas taşıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.