Sağlık Bakanı: Maggie De Block: “Kaçma zamanı değil!..”

Belçika’da bu günün haberlerini sizler için derledik…

Belçika Federal Halk Sağlığı Servisi, Belçika’daki koronavirüs salgını ile ilgili rapor edilen vaka, hastaneye yatma ve ölümlerin sayısı hakkında günlük bir rapor yayınladı.

Belçika’daki salgın azaldıkça, buradan sonra raporlar Pazar ve Pazartesi günleri yayınlanmayacak.

Bununla birlikte, virolog Marc Van Ranst’in alınan kararın biraz erken olduğunu düşündüğünü söyledi.

Virolog Van Ranst: “Günde 20’den fazla yeni enfeksiyonu olan bir ülke (geçen hafta günde ortalama 90 vardı!) Zaten“ yaz tatili moduna ”geçmeyi göze alamaz ve Pazar ve Pazartesi günleri yeni korona rakamları yayınlamaz, genelde hafta sonu test yapılmaz. Yönetim nabız ölçüyor! Üzgünüm, ama alınan kararlar daha tutarlı olmalı! ”

Belçika’nın federal sağlık bakanı istifa edemeyeceğini açıkça belirtti.

Brüksel Havayolları için 5 olası karar bekleniyor.

Kamulaştırma veya İflas:
Lufthansa Brüksel Hava Yolları’nı bırakma seçeneğini gündeme getirdi.
Brüksel Havayolları’nda gerçekleşen bir kriz toplantısı sonrası, uzmanlar Belçika havayolunun geleceği için 5 seçenek görüyor.

Ancak Brüksel Havayolları sözcüsü Maaike Andries’e göre, toplantının söylentileri “saf spekülasyona dayanıyor”. Dedi…

Andries: “Elbette ortaklarımızla sürekli temas halindeyiz, ama kesinlikle böyle bir kriz toplantısı planı yok. Bununla birlikte, uzmanlar havayolu için geleceği teorileştirmeye devam ediyorlar.” Değerlendirmesinde bulundu.

*Brüksel’in Molenbeek’te kurulan ilk Covid-19 test merkezi

İlk belediye Covid-19 test merkezi Brüksel’de hastane personelini kolaylaştırmak için gönüllü olarak çalışan bir grup doktor tarafından kuruldu.

Médecine pour le Peuple (MPLP) adlı bir kuruluş, girişimin Haziran ayı başında Molenbeek’teki anteninde, hastaneler dışındaki Brüksel’deki ilk test merkezi olmasını sağladı.

Test Merkezi, teste erişimi genişletecek ve acil olmayan vakaların hastane servislerini tıkamasını önleyecek bir PCR test platformu oluşturmak amacıyla MPLP doktorları tarafından kuruldu.

*Maggie De Block istifa etmeyecek: “Kaçma zamanı değil!..”
Sudpresse’ye Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Federal Sağlık Bakanı Maggie De Block’un koronavirüs krizini ele alma biçimine yönelik eleştirilere rağmen istifa etme niyetinde olmadığını söyledi.

Maggie De Block: “Hayır, her zaman sorumluluklarımı aldım ve doktorum: İçinde bulunduğumuz pandemi zamanı hasta iyi olmadığında kaçma zamanı değil.
Bu krizin yönetiminde birçok şeyden dolayı suçlanıyorum. Beni şuçlayanların her zaman haklı olduğunu düşünmüyorum, ama şuçlayanları anlayabiliyorum. Vatandaşlar sağlıkları ve sevdiklerinin sağlığı konusunda endişe duyuyorlar, bu nedenle Sağlık Bakanı olarak onlara hak veriyorum. ” Dedi.

*Leopold II heykeli yeniden tahrif edildi: ‘Temizlemeyi bırak, yansıtmaya başla’
Belçika’nın sömürge döneminden kalma Kral Leopold II’nin heykeli, kaldırılması için bir destek dalgalanmasıyla grafiti etiketlerini ve ırkçılık karşıtı sloganları temizledikten sadece günler sonra tekrar tahrif edildi.

Brüksel’deki Place du Trône’da bulunan binicilik heykelinin kaidesine büyük kırmızı harflerle tek bir mesajla boyandı:
“Temizlemeyi durdurun, yansıtmaya başlayın.”

* 2019 yılında en çok bildirilen ayrımcılık türü
Pazartesi günü La Libre Belgique’de açıklanan Unia’nın (Interfederal Fırsat Eşitliği Merkezi) 2019 yıllık raporuna göre, ayrımcılık iddiası raporlarının yüzde 35’inden fazlası ırksal olaylarla ilgilidir.
Unia ortak direktörü Patrick Charlier’e göre, bu ırksal ayrımcılık sistemik ve kurumsal niteliktedir.

Unia’nın yıllık raporuna göre Unia, 2019’da 8.478 ayrımcılık iddiasıyla yer aldı.
En az yüzde 35,9’u ırk, ten rengi, uyruk, köken veya kökene karşı ayrımcılık iddialarıyla ilgiliydi.