Sakellaridis: "Yunanistan ödemelerle ilgili planını yaptı"

Gabriel-Sakellaridis-2015-1Yunanistan hükümet sözcüsü, hükümetin emekli maaşları ve istihdam konularında müzakere edilemez “kırmızı çizgileri”ni koruyacağını belirterek AB ve IMF tarafından da bazı ödünler verilmesini beklediğini söyledi.
Yunanistan hükümet sözcüsü bugün yaptığı bir açıklamada hükümetin emekli maaşları ve istihdam konularında müzakere edilemez “kırmızı çizgileri”ni koruyacağını belirterek, bir anlaşmaya varılması için AB ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından da bazı ödünler verilmesini beklediğini belirtti.
Hükümet sözcüsü Gabriel Sakellaridis, basın toplantısında “Kurumlar tarafında… hükümet her şeyden taviz verecekmiş gibi bir beklenti olmamalı. Görüşme yaptığınız zaman her iki tarafın da ödün vermesi gerekir” ifadelerini kullandı. Sakellaridis buna örnek olarak Atina’nın görüşmelerde kritik borç silme konusunu gündeme getirmemesini gösterdi. “Kırmızı çizgilerimizin sınırlarının ötesine geçmeyeceğiz” diyen Sakellaridis, “Emeklilik maaşlarında kesinti yapamayacağımız çok net” dedi.
12 Mayıs’ta anlaşma çıkmaz
Atina nakit kaynakları giderek azalmasına rağmen kreditörlerle yeni mali yardım konusunda henüz bir uzlaşmaya varamadı. Pazartesi günü gerçekleştirilecek Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında herhangi bir anlaşmanın olmayacağı açıklandı.
Ödenileceğinden şüphe duyulan 12 Mayıs tarihli IMF ödemesinin sorulması üzerine Sakellaridis, Yunanistan’ın bütün ödemelerini yapmayı planladığını belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.