Uçuşlar iptal edildi: Bilet paranızı geri alabilir misiniz?..

Koronavirüs krizi ülkelerin hava alanlarını kapatmasına neden oldu ve insanların uçakta uçmasına izin verilmediği için havayolları şirketleri uçuşlarını iptal etti.

Koronavirüs krizi nedeniyle birçok uçuş ve seyahat planı iptal edildi. Havayolu şirketleri iptal edilen uçuş biletleri için para iadesi yerine fiş sunmaya tercih ediyor.

Bu durumda bilet paranızı geri alabilir misiniz?

Test-Achats tüketici organizasyonu sözcüsü Simon November yaptığı açıklamada:

Normal şartlarda, Avrupa hukuku tüketicinin yedi gün içinde geri ödeme ile alternatif bir uçuş arasında seçim yapma hakkına sahip olduğunu belirler. Tabii ki, mevzuat böyle bir salgın düşünülerek yazılmadı. Bu herkes için çok istisnai bir durum.

Havayollarına artık yolcu uçuşlarından gelen para yok. Ancak yine de uçak bakımı ve personel maliyetleri devam ediyor.

Bu nedenle, belirli bir geçerlilik süresi olan ve elbette bilet için ödediğiniz parayı daha uzun süre saklamalarına izin veren kuponlar sunuyorlar.

Bu kuponları sunmaları bizim için uygundur, ancak sadece gönüllü olarak.
Tüketici bunları isteyerek kabul ederse sorun olmaz. İşlem zorunlu tutularak yapılamaz.
Bazı şirketler kuponlarda tek alternatif olarak ısrar ediyor.

İlk bakışta, birkaç kuruluş geri ödeme yapmıyor veya seçeneği web sitelerinde çok iyi gizlemiştir. Örneğin, düşük maliyetli havayolu Ryanair’in web sitesi, geri ödeme arayan müşterileri doğrudan kupon sayfasına göndermektedir.

Ayrıca, bu kuponlar iflasa karşı sigortalı değildir. Kupon veren havayolu şirketinin fişinizi kullanmadan iflas etmesi durumunda paranızı kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Kasım ayı, tüketicilerin paralarını (bir kısmınını) geri alabileceklerine dair bir garanti yoktur.

Paket tatil

Örneğin TUI gibi tur operatörleri tarafından sunulan paket tatiller için mevzuat farklıdır.

Mart ayında yayınlanan Ekonomi ve Tüketiciler Federal Bakanı’nın Bakanlar Kararnamesi’ni takiben, tur operatörleri yasal olarak geri ödeme yerine makbuz verebilirler.

Bu kuponlar, havayolu şirketlerinin aksine, iflasa karşı sigortalıdır.

Kasım ayında, “Tüketicinin yeni bir seyahat rezervasyon için bu kuponu kullanma süresi bir yıldır.

Yıl sonunda seyehatiniz gerçekleşmediyse, kuruluşun ne olursa olsun size geri ödeme yapması gerekiyor.

Ancak bunu yapmak için en fazla 6 ayları var ”dedi.

Brussels Airlines, uçuşları iptal edilen yolculara kupon sunan birçok havayolundan biridir.

Brüksel Havayolları sözcüsü Kim Daenen

Yolcularımıza mümkün olduğunca esnek olmalarını öneriyoruz.

Kupon alan yolcularımız, bilet değerlerini gelecek yıla kadar kullanabilirler. Uçuş yerlerini değiştirebilirler değiştirebilirler ve hediye olarak 50 € ekstra seyahat değeri elde edebilirler.
Yolcularımız kuponlarımızı tercih ederlerse sunduğumuz avantajlardan yararlanabilirler.

Para iadesi isteyen yolcularımıza elbette geri ödeme yapabiliriz. Ancak, esas olarak bu fişi hedeflediğimiz doğrudur.

Brüksel Havayolları yolcuları çağrı merkezini arayarak ve geri ödeme için başvurarak geri ödeme alabilirler. Bir uçuş iptal edilirse, yolcular e-posta ile bilgilendirilir ve bu da makbuz yerine geri ödeme talep edebileceklerini açıkça belirtir.

Normal şartlar altında havayolu şirketinin geri ödemeyle 7 iş günü içerisinde ilgilenmesi gerekir, ancak şu anda bu görülmedi, uçuşu iptal edilen çok fazla yolcumuz olmadı. Ancak işlemlerin sonuçlanması birkaç ay sürebilir, Bu bizim için de çok zor bir durum. Yolcularımızdan anlayış bekliyoruz.” Dedi…

Dün (Çarşamba günü), Belçika da dahil olmak üzere 12 ülke, Avrupa Komisyonu’ndan, ‘yolcuların karar vermesi halinde biletlerin para iadesi yükümlülüğü’nün, havayollarını ciddi zararla karşı karşıya bırakan zor bir duruma soktuğundan, havayollarının geri ödeme yapmasını gerektiren kanunu askıya almasını istedi.