UNESCO: Ayasofya kararından “derin üzüntü” duyduk

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı uluslararası tepkilere neden oldu. UNESCO karardan “derin üzüntü” duyduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi kararını “derin üzüntüyle” karşıladığını açıkladı.

UNESCO Genel Sekreteri Audrey Azoulay’ın örgütteki Türkiye temsilcisine bu konuda endişesini ilettiği belirtildi. Azoulay açıklamasında, “Ayasofya, mimari bir başyapıt ve aynı zamanda yüz yılllardır Avrupa ile Asya arasındaki etkileşimlerin eşsiz bir tanığı. Müze statüsü, mirasının evrensel niteliğini yansıtıyor ve onu diyoloğun güçlü bir sembolü haline getiriyor” ifadelerini kullandı.

Bugün alınan kararın, statüdeki değişimin yapıtın evrensel değerine nasıl etki edeceği sorusunu gündeme getirdiğini belirten UNESCO temsilcisi Azoulay, böyle bir değişimin önceden UNESCO’ya bildirilmesi gerektiğini ve ilgili komite tarafından bunun değerlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Azoulay, Türk makamlarının kendileriyle diyaloğa geçmeleri çağrısında da bulundu.