Yunanistan Parlamentosu bütçe tasarısını onayladı

Antonis Samaras-6Yunanistan Parlamentosu, 2014 yılı mali bütçe tasarısını onayladı.

EKONOMİ-Bütçe, 300 sandalyeli parlamentoda, 295 milletvekilinin katıldığı oylamada 142’ye karşı 153 oyla kabul edildi. Üç gün süren bütçe tasarısı görüşmeleri sırasında iktidar ile muhalefet milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

Başbakan Antonis Samaras, ülkenin, 6 yıllık kemer sıkma politikalarının ardından ilk kez hedefleri tutturmaya başladığını ifade ederek, 2014 yılının uzun uğraşlardan sonra ekonomi alanında dönüşüm yılı olacağını söyledi.

Yunanistan’ın ticaret açığının gittikçe kapandığını, rekabet alanında mesafe kaydedildiğini belirten Samaras, 2014’te Yunanistan’ın borcunun sürdürebilirliğinin güvence altına alınacağını ve ilk kez yeni borca ihtiyacı olmayacağını savundu.

Anamuhalefet Radikal Sol İttifak SYRİZA lideri Aleksis Çipras ise hükümetin politikaları nedeniyle ülkenin var olma trajedisinin uç noktasında bulunduğunu ve ülkede insani kriz yaşandığını belirterek, bütçenin onaylanmasının felaketin devamı olacağını ileri sürdü.

Koalisyon hükümetini ekonomik krizle mücadelede kısır bir döngü içerisinde bulunmakla suçlayan Çipras, Yunanistan’ın yaşadığı krize çözüm olarak borcun silinmesini ve ödemelerde moratoryum getirilmesi önerisinde bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.